Ivan Lendl prodal svou sbírku originálních Muchových plakátů do Česka

Bývalý český tenista Ivan Lendl přenechal svou sbírku originálních plakátů Alfonse Muchy české nadaci. Její majitel chce kolekci nevyčíslitelné hodnoty vystavit letos v dubnu v pražském Obecním domě. Bude to vůbec poprvé, co budou plakáty na výstavě. Až dosud byly pod zámkem v Lendlově americkém sídle v Connecticutu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Lendl

Ivan Lendl | Foto: Tomáš Pancíř

Sto šestnáct originálních plakátů bylo mnoho let uzavřeno v trezoru Lendlovy soukromé rezidence. Když se ale přestěhoval a naplno se začal věnovat trénování, rozhodl se sbírku předat dál.

Odkoupil ji jeden z majitelů největší billboardové společnosti a zakladatel pražské Galerie DOX Richard Fuxa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Lendl prodal svou sbírku Muchových plakátů do Česka. Podrobnosti zjišťovala Michaela Vetešková

„Původně to bylo tak, že jsme se s Ivanem Lendlem domlouvali na uspořádání výstavy v Praze a ta spolupráce přešla do mnohem širší situace. Já to beru jako formu investice a mecenášství, protože když má člověk nějaké finanční možnosti v dnešní době, tak si může koupit něco hezkého pro sebe, a já jsem se rozhodl vstoupit do tohoto projektu,“ vysvětluje.

Nadace Richarda Fuxy bude sbírku spravovat pět let, Ivan Lendl ji ale bude dál sledovat.

„Spoustu věcí s ním teď konzultuji a budu s ním konzultovat, takže bych chtěl, aby naše spolupráce zůstala i do budoucnosti,“ potvrzuje Fuxa.

Potom, co výstava v Obecním domě v letos v červenci skončí, kolekce vycestuje do zahraničí.

Výstavu plakátů, skic a fotografií Alfonse Muchy | Foto: Martin Dorazín

„Nevím, zda to bude tak, že sbírka bude mít okamžitě možnost někam odcestovat z České republiky, protože výstavy se připravují déle a mezinárodní instituce mají nějaké plány. Takže je možné, že po výstavě v Obecním domě to bude někde uloženo a potom to teprve poputuje do zahraničí. Ale tím hlavním cílem je skutečně pětiletý program, který jsme si s Ivanem řekli, kde by sbírka putovala po různých metropolích a Praha je premiérová pro české publikum,“ nastínil Fuxa.

Vstoupil už také do jednání s Nadací Alfonse Muchy, kterou vede Muchův dědic autorských práv John Mucha.

„Budu se s ním znovu setkávat příští týden, budeme si povídat o možné spolupráci. Já jsem jim nabídl několik různých forem a jedna z nich třeba je, že teď jednáme s jejich merchandisingovou firmou a budeme se s nimi snažit domluvit na možnosti, abychom spolupracovali také na výstavě,“ doplnil Richard Fuxa.

Lendl sbíral Muchovy plakáty z let 1894 až 1935 celý život. Celá kolekce by na aukčním trhu měla mnohamilionovou hodnotu, a jak uvádějí znalci trhu s uměním, její síla je právě v její celistvosti.

Michaela Vetešková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme