Jablonecká mincovna razí mince ke Dni matek podle předlohy 13letého Jakuba

Stříbrný medailon ke Dni matek začala razit mincovna v Jablonci nad Nisou. Návrh na medaili nakreslil třináctiletý Jakub z Vítkova na Ostravsku. Svůj návrh poslal do soutěže pro děti z českých základních škol, porotu jeho námět doslova ohromil, z kreslené podoby tedy přešel do podoby kovové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou | Foto: Radana Schaeferová

U hlučného razícího stroje udílí mistr výroby Jakubovi poslední pokyny před ražbou speciální mince ke Dni matek. Jakub bere do rukou ovládání stroje a třikrát nechá na kovový plíšek udeřit závaží s šablonou.

Mince je na světě. Jsou na ní dlaně svírající srdce a nad tím jednoduchý nápis: Mámě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jablonecká mincovna začala razit mince ke Dni matek podle předlohy 13letého Jakuba. V mincovně natáčela redaktorka Šárka Škapiková.

„Do soutěže mě přihlásila paní učitelka, protože mě hodně baví kreslení. A nevím, jak mě to napadlo… Prostě jsem se podíval na své ruce a viděl jsem srdíčko. Obkreslil jsem a bylo hotovo,“ řekl Jakub Radiožurnálu.

Prozradil i co pro něj znamená vítězství v soutěži. „Strašně moc dobrý pocit, prostě nemůžu to ani vyjádřit, je to úžasné prostě. Ta ražba byla nádherná, jak jsem držel ty čudlíky, no prostě super,“ popisuje své pocity.

Vedle Jakuba stojí se slzami v očích maminka. Právě pro ni a samozřejmě také pro další stovky maminek je speciální medailonek určený. „Je to úžasný pocit. Ono se to nedá vyjádřit, ty dojmy. Je to opravdu skvělé,“ říká.

Potvrdila také, že medailonek bude nosit na řetízku. „Záleží na Jakubovi, ale určitě ano. Už když to kreslil ke Dni matek, tak už to dělal s tím, že je to pro maminku,“ dodala.

Jakubova maminka není na svého syna pyšná nadarmo. Vždyť jeho návrh medailonku zvítězil v obrovské konkurenci.

„Oslovili jsme všechny základní školy v České republice. To jsou možná tisíce. Přihlásilo se aktivně asi 80 a přišlo nám přes 500 návrhů. Takže jeden vítězný z pětiset, to je nádhera,“ říká ředitel České mincovny Radek Šulta.

Že je to nádhera, potvrzuje Jakub, jeho maminka i všechny pracovnice mincovny, které jsou samy maminkami, a medailonek podle nich krásně vyjadřuje právě to, co je na něm vyobrazeno, tedy srdce na dlani.

Šárka Škapiková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme