Jablonecká mincovna vyrazila první medaile s portrétem Václava Havla

Pamětní medaile s portrétem Václava Havla začala dnes razit Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Slavnostní ražby stříbrných a zlatých medailí se dnes, shodou okolností v den svých narozenin, zúčastnila také Dagmar Havlová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní ražby medailí s portrétem Václava Havla se zúčastnila i Dagmar Havlová (na snímku). | Zdroj: ČTK

Ražba první medaile, která byla zlatá, se rozhodně povedla. Se slzami v očích si ji vyrazila Dagmar Havlová u stroje, který motiv na medaili otiskl silou 360 tun. Medaile se jí podle vlastních slov velmi líbila.

Výtěžek z pamětních medailí půjde na charitativní účely prostřednictvím nadace Vize 97, kterou založil Václav Havel právě se svou ženou Dagmar.

Vyražených medailí budou necelé čtyři tisíce. Bude to zlatá půluncová medaile, která vyjde v nákladu 700 kusů, přičemž prvních 100 kusů bude očíslováno. Stříbrných uncových medailí budou tři tisíce, z nichž polovina bude kolorovaná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Šárky Škapikové z jablonecké mincovny v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Chystá se ještě speciální limitovaná edice o 20kilogramových medailí ve zlatě a v platině.

Celkový výtěžek z pamětních medailí se odhaduje až na dva miliony korun. Speciální očíslovaná emise už je vyprodaná, protože na webových stránkách si ji lidé mohou už více než týden rezervovat.

Na přední straně každé medaile je portrét Václava Havla s daty jeho narození a úmrtí. Zadní stranu ozdobí typický podpis Václava Havla se srdcem a nápis příznačný pro bývalého prezidenta „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“.

Jiří Chum, Eva Presová, Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme