Jablonecké Muzeum skla a bižuterie vystavuje své sbírky v Praze

Byly doby, kdy se s jabloneckou bižutérií obchodovalo čile skoro jako s cennými papíry. Dnes zašlou slávu skleněných kamínků a korálků připomínají už jenom výstavy v muzeích. Nejnovější z nich lze vidět v galerii pražského Ministerstva kultury. Otevřelo ji v rámci projektu Oživlé ministerstvo, a to přímo ve sklepení Nosticova paláce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruční práce

Ruční práce | Foto: Jana Huzilová

„Co je zcela mimořádná záležitost, je černá bižuterie, které se také říkalo jetová. Výroba těch bižuterních kamenů z černého skla byla tak strašně složitá, že už se jí dneska vůbec nikdo nezabývá,“ říká ředitelka Muzea skla a bižuterie z Jablonce nad Nisou Milada Valečková.

Poté zamíří k vitrínám s těmito cennými umělými kamínky. „Do každého toho malého kamínku se vsazuje kovový dílek. Což i v té domácké výrobě mohly dělat jen malé děti, které na to měly malinké prstíky. Dneska už to neudělá prakticky nikdo,“ vysvětluje a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě bižuterie v Nosticově paláci informovala redaktorka Michaela Vetešková

„A pak se tyto jednotlivé kamínky skládají do takových formiček, které si ten výrobce udělá. A zezadu se pájí speciálními pájkami, zatírají barvou. Ta výroba je skutečně strašně náročná. Ale nejnáročnější je výroba materiálu, toho vlastního bižuterního kamenu.“

Tento černý skleněný korálek už nevyrábí ani jedna ze stovky menších firem, které na Jablonecku po zániku známé továrny na bižuterii vznikly.

„Spousta těch firem byla už předtím a Jablonex od nich jejich výrobky nakupoval. Čili těm firmám se v podstatě rozpadl trh, rozpadlo odbytiště, protože nebyly zvyklé si samy obchodovat. Některé se s tím vyrovnaly lépe, některé hůře, ale pořád zhruba stovka výrobců a exportérů na Jablonecku funguje,“ říká Valečková. A jaká je její prognóza ohledně budoucnosti bižuterie?

„Musím být a jsem optimistka. Věřím, že si ta výroba najde své místo na slunci. Netvrdím, že přežijí všechny druhy bižuterie. Některé skutečně jsou ti Číňané schopni udělat podstatně levněji než my. Anebo my jsme schopni je udělat, ale za takovou cenu, že už spotřebitel není ochotný je zaplatit. Nicméně myslím si, že bižuterie stále budoucnost má.

Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme