Japonská galerie požádala Prahu o zapůjčení Muchovy Slovanské epopeje

Všech dvacet pláten Muchovy Slovanské epopeje by mohlo za pět let vycestovat na velkou výstavu do Tokia. Kurátoři jedné z nekrásnějších galerií světa o ni opakovaně projevili zájem. Za zapůjčení slibují velkou propagaci České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek

Před několika dny přišel na pražský Magistrát přišel dopis z Tokia, ve kterém kurátoři z Národního uměleckého centra žádají Město Prahu o zápůjčku Muchova životního díla.

Podle radního pro kulturu Václava Novotného ujišťují, že výstava by významně přispěla k propagaci Česka.

„Oni tvrdí, že by ji tam navštívilo okolo půl milionu lidí. Byl by to velký přínos pro propagaci Prahy a České republiky. Říkají to na základě analogií s výstavami, které tam proběhly. Myslím, že je to docela dobře možné,“ říká Novotný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Michaela Vetešková informovala o zájmu Japonska o zapůjčení Slovanské epopeje

O Národním uměleckém centru se mluví jako o jednom z nejkrásnějších výstavních míst světa. Muchova Epopej by tam mohla být vystavena v roce 2017 po dobu čtyř měsíců. „Japonci nabízejí pokrytí veškerých nákladů, které s tím souvisejí,“ podotýká Novotný.

O zápůjčce však nerozhoduje Václav Novotný sám. Musí o ní hlasovat radní, a ti podobnou žádost z roku 2010 zamítli.

Vzhledem k tomu, že Slovanská epopej je kulturní památkou, se k jejímu dočasnému vývozu musí navíc vyjádřit i ministerstvo kultury.

Pokud by radní i ministerstvo souhlasili, bylo by to poprvé v českých dějinách, kdy by kompletní epopej vycestovala za hranice. Zatím je ve Veletržním paláci, kde by mohla být ještě pět let.

Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme