Jedinečná výstava obrazů Františka Muziky je v Praze k vidění jen do příští soboty

Dvanáct unikátních obrazů malíře Františka Muziky mohou lidé ještě celý týden vidět v Praze. Vystavovaná sbírka je jedinečná: byla totiž čtyřicet let soukromou a po skončení expozice půjdou všechny obrazy do aukce. Plátna představují průřez malířovým dílem od 40. do 70. let minulého století.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava obrazů malíře Františka Muziky z let 1948-72 v Galerii České spořitelny v Praze. Na snímku je obraz Zátiší s hlavou v šedé

Výstava obrazů malíře Františka Muziky z let 1948-72 v Galerii České spořitelny v Praze. Na snímku je obraz Zátiší s hlavou v šedé | Zdroj: ČTK

„Na začátku to bylo určitě Zátiší s hlavou v šedé, protože to byla na první pohled jednoznačně nejkvalitnější a nejsilnější věc celé sbírky. Ale tím, jak se ty obrazy dostaly tam, kam mají, to znamená na stěny, tak mezi mé favority začala patřit třeba Věž II. z roku 1965," prozrazuje kurátor výstavy Michal Šimek, který z obrazů je jeho nejoblíbenějším.

Vystavovaná díla pocházejí z jediné německé sbírky, do které se dostaly v roce 1972 z umělcovy retrospektivní výstavy v Kolíně nad Rýnem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jedinečnou výstavu obrazů Františka Muziky se zajímala redaktorka Lucie Husárová

„Jsou fotografie z této retrospektivy, kde ty obrazy jsou vystavené v sále, je korespondence mezi malířem a německými sběrateli, kteří obrazy z této výstavy koupili. Pak jsou fotografie, jak oni je měli vystaveny u sebe doma, a nyní přicházejí na trh," upřesňuje šéfredaktor časopisu Art & Antique Jan Skřivánek. Tvrdí, že ani jeden z obrazů tedy nemůže být padělek.

„František Muzika byl jeden z těch autorů, kteří se podíleli na podobě českého avantgardního umění v době mezi dvěma světovými válkami. Byl to vlastně vrstevník autorů jako Štýrský, Toyen, se kterými dokonce vystavoval na slavné výstavě Poesie 1932, která se konala v pražském Mánesu."

Na rozdíl od Toyen, která po válce žila ve Francii, zůstal František Muzika stále v Československu. Navzdory tomu, že jeho umělecká tvorba to tady neměla po roce 1948 jednoduché. Dvanáct Muzikových obrazů je v Praze vystaveno vůbec poprvé.

Muzikův obraz Tři velké larvy III v modré | Foto: ČTK

„Je to zajímavé, protože ty obrazy jsou nejen ze 70. let, ale dokonce z roku 1948. Vůbec jsem netušila, že něco takového vytvořil," říká jedna z návštěvnic výstavy. Po ukončení expozice zamíří všechny obrazy do aukce. Podle Jana Skřivánka je situace na českém trhu s uměním v současné době velice příznivá.

„První pololetí v letošním roce bylo rekordní, padla řada aukčních rekordů, ne tedy v té nejvyšší cenové kategorii. Ale řada autorů zejména v kategorii poválečného umění dosáhla svých nových cenových maxim," připomíná Skřivánek, který si myslí, že se nakonec všechny Muzikovy obrazy prodají. Jejich výslednou cenu ale nechtěl odhadovat.

Lucie Husárová 1, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme