Jiří Skála - Ty jsi předmět, já jsem podnět

Galerie Václava Špály opětovně zahájila svou činnost 10. září letošního roku. V současné době zde můžete vidět výstavu posledního vítěze Ceny Jindřicha Chalupeckého Jiřího Skály. Jedná se o jeho jedinou samostatnou výstavu v České republice za poslední tři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Galerie Václava Špály | Foto: Standa Soukup

Jiří Skála obdržel Cenu Jindřicha Chalupeckého v loňském roce coby dvacátý jubilejní laureát. Jeho práce je čistou konceptuální zpovědí umělce, který nachází realizaci bez využití běžných výtvarných postupů, a jeho koncept přesahuje nejen formou, ale i zpracováním.
Poslechněte si krátký rozhovor s Jiřím Skálou a audio úryvky z Ty jsi předmět, já jsem podnět

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Skála - Ty jsi předmět, já jsem podnět

Skála pojmenoval svou výstavu Ty jsi předmět, já jsem podnět. Odkazuje tím ke své práci, kde se zabývá vztahem jedince k předmětu a tím, jak se jedinec reprezentuje skrze předmět. Název výstavy je totožný se zásadním videem, kde vystupuje Zbyněk Baladrán (který byl mezi finalisty CJCH v roce 2007 a 2008). Ve spolupráci s ním vytvořil v dřívější době Skála několik instalací. Video Ty jsi předmět, já jsem podnět je zásadní svým sdělením, Zbyněk Baladrán si při slově Jiřího Skály zašrafuje sám sebe.

Cenu Jindřicha Chalupeckého získal Jiří Skála | Foto: Press kit

Mimo zmíněné video je zde k vidění několik dalších instalací, jak čistě obrazových či zvukových, tak i dalších vyprávěných příběhů s krátkým filmem. Je zde ale i text. Samostatně promítané povídky pod souhrnným názvem Pokaždé se jí udělá špatně, když pomyslí na nekonečno. Projekční stroj je určený pro projekci osmi povídek, každá je po částech promítaná na samostatný panel a jejich jednotlivé části se obměňují každý den. Pokud chce tedy návštěvník přečíst všechny části povídek, musí do galerie přijít osmkrát.

Jiří Skála ve Špálovce posouvá konceptuální umění. V jeho podání jde o živý, přínosný jazyk. Je to forma sociologického vhledu na společnost a umění bez rádoby intelektuální či přehnaně artistní prezentace. Skromně představená videa, zvuky a texty můžete číst, sledovat a poslouchat (nejen v češtině). Výstava potrvá do 2. ledna 2011.

Barbora Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme