Jiřímu Trnkovi by bylo 100 let

Ilustrace k Míšovi Kuličkovi nebo Karafiátovým Broučkům, loutkové filmy Sen noci svatojánské nebo Staré pověsti české - to je jen skromný výčet z obsáhlého díla Jiřího Trnky. Od narození výtvarníka, který vdechl loutkám život, dnes uplynulo přesně 100 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Trnka (1966)

Jiří Trnka (1966) | Foto: Alexandr Hampl | Zdroj: ČTK

Pohádkový svět by bez něj byl o mnoho chudší Dětství mnoha z nás provázely i knížky s jeho něžnými výpravnými ilustracemi - třeba k Pohádkám tisíce a jedné noci.

„Vždy jsem se cítil malířem a i práce ve filmu vycházela z malování, kreslení a ilustrování,“ zní Trnkův hlas z archivního záznamu.

Noblesní umělec, který si vysníval poetický imaginární svět, se ale neváhal razantně vyjádřit i k tomu skutečnému. Jeho vrcholný film Ruka je silnou metaforou útoku totalitní moci na lidskou svobodu - i tehdejším mocipánům to došlo a film brzy po svém uvedení v polovině 60. let putoval do trezoru.

V roce 1984 ho americká filmová akademie označila za pátý nejlepší animovaný film všech dob.I cen za ilustrace měl Jiří trnka nepočítaně - jeho syn Jan vzpomíná, s jakým perfekcionismem je vytvářel:

„Ono to někdy působí, že otec pracoval velmi lehce, ale já si vzpomínám, když ilustroval třeba Andersenovy pohádky nebo poslední Broučky, že jednu ilustraci děla třeba 4 dny. Vždy udělal ilustraci, pracoval na ní třeba 3 hodiny, mně se zdála dokonalá, ale oni přetrhl," řekl Jan Trnka, umělcův syn.

V roce 1968 dostal Jiří Trnka za doprovod k Andersenovým pohádkám cenu, která nese jméno tohoto dánského pohádkáře. A je považována za nejvyšší mezinárodní ocenění pro autory dětských knížek.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme