Josef Koudelka a dalších jedenáct světových fotografů představují v DOXu své snímky Izraele

Izrael očima dvanácti fotografů ode dneška představuje pražská galerie DOX. Mezinárodní projekt This Place si v Praze odbude svou světovou premiéru. Poté se putovní výstava přesune do Tel Avivu a Spojených států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX | Foto: Eva Dvořáková

Nápad nahlédnout historii, geografii i běžný život obyvatel Izraele různými pohledy vzešel od francouzského fotografa Fréderica Brennera. Před šesti lety oslovil dalších jedenáct umělců a společně vytvořili barvitý obraz židovského státu.

Dvanáctičlenná skupina fotografů se vzájemně nijak neovlivňovala. Každý z nich Izrael navštěvoval samostatně. Vznikly tak stovky naprosto odlišných snímků, které nemají společnou ani formu, ani téma.

V Doxu jsou tedy k vidění letecké záběry pouště Američana Fazala Sheikha, rozmanité velkoformátové snímky NěmceThomase Strutha nebo desítky drobných fotografií ze souboru Wendy Ewald a samotných izraelských obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izrael očima dvanácti fotografů ode dneška představuje pražská galerie DOX. Natáčela tam Klára Fleyberková

V jedné z místností jsou i černobílé fotografie širokého formátu. Jejich autorem je Josef Koudelka.

„Od 86. roku používám tento formát. Fotografuji krajinu a hlavně fotografuji, co současný člověk té krajině dělá, jak ji ovlivňuje,“ říká Josef Koudelka.

Na svých fotografiích zachytil Izraelem vystavěnou zeď na Západním břehu Jordánu. K té se vypravil sedmkrát v průběhu čtyř let. A jak sám říká, díky tomuto projektu Izrael opravdu poznal:

„Většina lidí, která přijede do Izraele, nevidí, jaká ta realita je. Nepoznají to, protože Izraelci to také nevědí.“

Každodenní život v Izraeli pozoroval i slovenský fotograf Martin Kollar. Ten se vypravoval do míst, která běžný návštěvník stěží objeví. I proto svůj soubor nazval Exkurse.

Na stěně visí jeho fotografie různých formátů zobrazující například pokusnou ovci v jakési laboratoři nebo plechové barely uprostřed silnice. Popisky ale chybí. Martin Kollar prý divákovi nerad vysvětluje všechno.

„Tím, že vznikne nějaká díra, nějaký prostor, nutí to diváka doplnit si tam něco, co tam nevidí,“ objasňuje svůj záměr Martin Kollar.

Jeho fotografie i snímky dalších jedenácti autorů z celého světa budou v DOXu až do 2. března příštího roku.

Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme