Rakousko 0:5 Česko

K nelegálnímu vývozu památek z Česka ‘by docházet nemělo‘

Český sběratel obrazů se před pár dny pokusil nelegálně vyvézt ze země kubistický obraz Pabla Picassa „Sedící žena". Hodnota díla je víc než 10 milionů korun a obraz prohlásily české úřady za kulturní památku. Případem se zabývá policie, protože majitel obrazů k tomuto vývozu neměl povolení odpovědných úřadů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pablo Picasso: Grafické práce 1904 - 1905 z pařížské galerie Ambroise Vollarda | Foto: Kateřina Lánská

K pokusu o vývoz Picassova obrazu mělo podle všeho dojít minulý týden, kdy si celníci na ruzyňském letišti všimli nejasností v dokumentech, na základě kterých chtěl majitel vyvézt obraz trvale ze země.

K vývozu dala svolení kutnohorská galerie GASK, kterou v tu dobu řídil Jan Třeštík. Ukázalo se ale, že obraz je kulturní památkou a v tom případě musí povolení k vývozu za hranice vydávat ministerstvo kultury.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývozu kulturních památek mluvil v Ozvěnách dne Václav Karmazín z ministerstva kultury

Podle Třeštíka jde o nedorozumění. Jako ředitel galerie chtěl prý jen vyhovět žádosti soukromého sběratele.

„Vývoz kulturních památek do zahraničí upravuje zákon o státní památkové péči zcela jednoznačně a stanoví, že kulturní památku lze v zahraničí vystavovat, do zahraničí zapůjčit a nebo do zahraničí vyvézt pro jiné účely jen s předchozím souhlasem ministerstva kultury,“ uvedl v Ozvěnách dne Radiožurnálu Václav Karmazín z oddělení památkové péče ministerstva kultury.

Ročně těchto povolení ministerstvo podle jeho slov příliš nevydává: „Jsou to v podstatě jednotlivé případy během roku,“ poznamenal Karmazín, který, jak dále řekl, nezná případ, kdy by do zahraničí byla z České republiky vyvezena kulturní památka bez povolení ministerských úředníků.

„Stát by se to nemělo, a to z toho důvodu, že celní úřady mají zmocnění ze zákona o státní památkové péči kontrolovat, jak je dodržován právě ten předchozí souhlas ministerstva kultury s vývozem. Čili měli by v případě celního odbavení kontrolovat, zda vyvážené kulturní památky jsou vyváženy legálně,“ upozornil Václav Karmazín.

Michaela Vetešková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme