K výročí smrti Petra Voka vznikla stříbrná pamětní mince

Výročí smrti posledního Rožmberka Petra Voka si připomíná i Česká národní banka. Vydala stříbrnou pamětní minci v hodnotě 200 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní mince ke 400. výročí úmrtí Petra Voka | Zdroj: ČTK

„Mince má zcela neobvykle dva autory – vytvořili ji Jaroslav Bejvl a Petr Horák. Na lícové straně je rozlomený rožmberský erb, který symbolizuje vymření rodu Rožmberků. Na rubové straně je Vokův portrét v dobovém oděvu,“ popisuje,“ Pavel Řežábek, člen bankovní rady ČNB.

Přehrát

00:00 / 00:00

Představení pamětní mince sledovala redaktorka Mária Pfeiferová

„Česká národní banka je velice ráda, že může připomenout historii České republiky a Petr Vok je jednou z významných osobností českých dějin,“ dodal Řežábek.

Mince je vyrobena z 31 gramů téměř ryzího stříbra a návštěvníci prezentace si její vzhled velmi pochvalovali. „Mince se mi moc líbí, je v krásném provedení a určitě si ji koupím,“ uvedla jedna z přítomných.

ČTĚTE TAKÉ: Výročí smrti Petra Voka připomíná v Třeboni smuteční průvod i rakev

Petr Vok zemřel 6. listopadu 1611 na zámku v Třeboni ve věku 72 let. Pohřben se konal až 30. ledna následujícího roku v klášteře ve Vyšším Brodě.

Mária Pfeiferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme