Katedrála sv. Václava v Olomouci získá kapky krve Jana Pavla II.

V předvečer svátku svatého Václava budou moci věřící v Olomouci poprvé uctít ostatky Jana Pavla II. a připomenout si tak papeže, který olomouckou arcidiecézi v minulosti dvakrát navštívil. Do katedrály sv. Václava je večer přenesou církevní hodnostáři a věřící.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála sv. Václava | Foto: Berenika Ivanová

Katedrála bude prvním místem v republice, kde budou relikvie blahoslaveného papeže uloženy. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner je velmi rád, že se podařilo ostatky Jana Pavla II. získat.

Jde o několik kapek krve. „Ještě za života, v době těžké nemoci, mu lékaři vzali krev, která měla být připravena pro další transfuzi. Ale protože zemřel, transfuze se už neuskutečnila a 4 ampulky krve zůstaly. Z toho bylo možné udělat pro význačné kostely relikviáře. Kousek látky jeho kleriky je namočený v této krvi,“ vysvětluje Graubner.

Ostatky zatím budou uloženy do relikviáře z depozitářů arcibiskupství. Později se pro ně ale vyrobí speciální moderní relikviář. Slavnostní mše, při které budou ostatky uloženy do katedrály, začíná v 18 hodin za účasti arcibiskupa. V závěru mše se pak její účastníci připojí k modlitbě za národ a jeho příznivou budoucnost.

Relikvie světců byly mezi věřícími odpradávna uchovávány ve velké úctě. Někdy je jim byla dokonce přičítána i zázračná moc.

Radoslava Kvasničková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme