Knížák se do politiky nechystá. Hodlá bojovat proti zrušení sbírky moderního umění
Dosluhující ředitel Národní galerie Milan Knížák vyloučil, že by se chystal do politiky. Jak řekl v rozhovoru pro Rádio Česko, takové angažmá ho prý už neláká:
"Budu normálně žít dál, jsem především umělec a navíc učím ještě na škole, mám tam smlouvu podepsanou na pět let a nevidím důvod, proč bych se musel hnát někam do dalších postů podobného typu. I když musím říct, že nějaké nabídky už mám, ale nebudu na ně asi reagovat."
Knížák skončí v Národní galerii po 12 letech. Tvrdí, že za své působení odvedl kus dobré práce, zejména co se týká sbírek moderního a současného umění.
V průběhu následujících třech měsíců má předat agendu novém šéfovi, ekonomu Vladimíru Röselovi, kterého vybral na základě doporučení odborné komise ministr kultury Jiří Besser.
Nepřipustím zrušení sbírek moderního umění
Knížák se ostře ohradil proti Röselově plánu zrušit sbírky moderního umění. Jeden z bodů dosud v podstatě neznámé koncepce ekonoma Rösela údajně počítá s tím, že se Národní galerie zaměří na sbírky starého umění a soudobou tvorbu přenechá jiným subjektům.
Tomu odpovídá také to, že si Rösel vybral jako svého nejbližšího spolupracovníka šéfa sbírek starého umění Víta Vlnase. Knížák upozornil, že tomuto kroku chce zabránit všemi možnými prostředky:
"Považuju to za absolutně scestné a budu proti tomu všemi silami bojovat. Národní galerie má v zákoně napsáno, že musí také shromažďovat díla. To znamená, že musí mapovat to, co se děje. Národní galerie tak, jak je definována v zákoně, nejsou jenom staré sbírky, které opatrují to, co bylo, to je jenom část její práce. Povinnost je sbírat umění nové.“