Kolínský Divo Institute představí tvorbu Gebauera, mladých výtvarníků i místních muzikantů

Skoro sto let stará vila v centru Kolína ožila uměním. Švýcarský výtvarník a performer Mark Paul Divo v ní založil umělecké centrum Divo Institute, které se teď po roční rekonstrukci znovu otevírá s ambiciózním projektem. Jeho majitel chce do Kolína přilákat návštěvníky z celého Česka i nejvýznamnější osobnosti tuzemské umělecké scény, třeba sochaře a vysokoškolského pedagoga Kurta Gebauera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurt Gebauer | Foto: Adam Kebrt

„Mám velmi kladný vztah k dadaismu, který spojuje na první pohled nespojitelné věci do jedné. Přinášet současné umění do malého města je docela dadaistický nápad a taky je to velmi potřebné,“ myslí si Mark Paul Divo.

Zatímco ve velkých městech je podle něj podobných projektů spousta, na periferii nenajdeme skoro žádné. Divo považuje za skoro skandální, že budova kolínské galerie, jejímž je majitelem, není pod žádnou ochranou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mark Paul Divo představil v rozhovoru s Klárou Fleyberkovou kolínské umělecké centrum Divo Institute

„Vlastně bych ji mohl srovnat se zemí, kdybych chtěl. Přitom je to velmi zajímavá stavba, jde o historickou vilu postavenou v roce 1930 ve velmi unikátním stylu. Dlouho jsem hledal jedinečnou stavbu, a to tahle podle mě je,“ říká Divo.

Divo Institute nyní zahájil projekt Potkali se u Kolína, jehož název odkazuje k animovanému seriálu. „Snažíme se v něm spojovat věci, které k sobě tak úplně nepatří. Řadu umělců z pražské současné scény přináším na periferii a stavím je vedle místních hudebníků. Takový je koncept následujících čtyř měsíců,“ plánuje švýcarský výtvarník.

Švýcaři si stále myslí, že existuje Československo

Galerie si také bude některé přespolní zájemce o návštěvu přivážet autobusem. „Řídím se heslem, že když nepřijde hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře,“ říká Divo. Jeho galerie každé dva týdny pořádá koncerty kolínských hudebníků.

Švýcarský umělec také podporuje své mladé české kolegy, některé představil i ve Švýcarsku. „To není úplně běžné. Ve Švýcarsku totiž o České republice pořádně nikdo nic neví. Lidé si stále myslí, že existuje Československo. Snažím se tedy zaplnit tato slepá místa na mapě,“ vysvětluje umělec.

Divo Institute si také bude zájemce o návštěvu přivážet autobusem. „Řídím se heslem, že když nepřijde hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře,“ vysvětluje Mark Paul Divo.

dab, Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme