Koudelkovy nejlepší fotografie získalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum získává do svých sbírek půl tisíce snímků jednoho z nejlepších fotografů 20. století Josefa Koudelky. Mají hodnotu desítek milionů korun a žádné české státní muzeum ani galerie zatím Koudelkovo dílo nevlastní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Koudelka | Foto: Vilém Janouš

Jeden z nejlepších fotografů 20. století Josef Koudelka se dohodl s Uměleckoprůmyslovým museem Praha na darování kolekce toho nejlepšího ze své celoživotní tvorby. Kvůli obavě z možných arbitráží a následného zadržení uměleckých děl jde ale zatím oficiálně o dlouhodobou půjčku.

Kurátoři Uměleckoprůmyslového musea na tento okamžik čekali pět let. Podle Radima Vondráčka budou jediným českým státním muzeem, které autorizované Koudelkovy fotky vlastní.

„V první fázi se jedná o výpůjčku uměleckých děl, aby mohla nadále v nejbližším roce dvou putovat po zahraničních výstavách, aniž by byla ohrožena případnými mezinárodními arbitrážemi,“ naráží na arbitráž s Diag Human Radim Vondráček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o daru nejlepších fotografií Josefa Koudelky Umělěckoprůmyslovému muzeu

Na darovací smlouvu se zápůjčka změní ve chvíli, kdy opadne nebezpečí zadržení uměleckých děl ve vlastnictví státu v zahraničí z důvodu probíhajících mezinárodních arbitráží.

„Smlouvu jsme měli v zásadě hotovou někdy na podzim roku 2012, kdy jsme ještě čekali na vyjádření agentury Magnum Photos, dělali se tam některé poslední úpravy. Teď na jaře jsme čekali na vhodný okamžik, kdy Josef Koudelka bude přítomen v České republice, abychom ji podepsali. K tomu skutečně došlo 7. srpna,“ říká hlavní kurátor muzea Radim Vondráček.

Hodnota sbírky dosahuje podle odborníků k desítkám milionů korun. O tom, že ji chce darovat českému státu, Josef Koudelka mluvil už v roce 2007:

„Retrospektivní výstava s názvem Josef Koudelka - Fotograf, která se konala v roce 2002 v Národní galerii, obsahuje vše nejlepší, co jsem ve fotografii v průběhu 50 let udělal. Byla poté prezentovaná v mnoha dalších světových muzeích. Během té doby několik institucí projevilo zájem získat tyto fotografie do svých sbírek. Já jsem však došel k závěru, že tato kolekce by měla zůstat v zemi, kde jsem se narodil.“

Z výstavy Beautiful people - Josef Koudelka | Foto: Galerie hlavního města Prahy

Darovaná kolekce obsahuje původní dobové autorské zvětšeniny, některé existují pouze v jediné kopii. Její součásti je také soubor Invaze z roku 1968.

Pětasedmdesátiletý Koudelka je členem agentury Magnum Photos a má české i francouzské občanství.

Michaela Vetešková, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme