Kupkův obraz se v Londýně neprodal, Cézanna získal zájemce za půl miliardy

Obraz malíře Františka Kupky Bleus Mouvants III (Vanoucí modře III) se dnes neprodal. Obraz mohl být nejdražším prodaným dílem českého umělce – londýnská aukční síň Christie's očekávala, že by se mohl vydražit v přepočtu za 55 až 74 miliony korun – odpovídající nabídka však nepřišla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Paula Cézanna „Vue sur l'Estaque et le Chateau d'If“ vydražený v aukční síni Christie's v přepočtu za skoro půl miliardy korun | Zdroj: Reuters

Spodní hranice byla 1,5 milionu liber, tedy zhruba 55 milionů korun.

„Případní zájemci zakolísali už na částce 1,3 milionu, přestali přihazovat, a tak licitátor Jussi Pylkkanen, což je prezident Christie´s Europe, rozhodl úderem kladívka, že se ten obraz při této příležitosti neprodá,“ přiblížil londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

„S českým uměním to není úplně snadné, protože ho na mezinárodním trhu není tolik a zároveň často pochází ze sbírek ne českých, ale zahraničních. V Česku navíc máme poměrně přísnou exportní legislativu, která investiční obchodování s uměním komplikuje,“ řekla Českému rozhlasu Anna Povejšilová z aukční síně Christie’s, která nezájem o Kupkovo plátno označila za velké zklamání.

I tuto neúspěšnou dražbu však v Londýně na velké obchody došlo. Očekávaný byl zejména zájem o plátno francouzského malíře Paula Cézanna. „Nakonec ho nový majitel po opravdu úporné bitvě získal za více než 13,5 milionu liber (necelých 500 milionů korun),“ uvedl Hošek.

Velký boj se svedl třeba i o dvojportrét od italského malíře Amedea Modiglianiho, který se prodal za 7,6 milionu liber, tedy asi 281 milionů korun.

Jiří Hošek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme