Kupkův obraz Tvar modré se prodal za rekordních 55 milionů korun

Kupkův obraz Tvar modré se dnes v Praze prodal za víc než 55 milionů korun. Stal se tak celosvětově nejdražším dílem českého umění prodaným v aukci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kupkova díla: v popředí brnzová busta, obraz Tvar modré v pozadí | Zdroj: ČTK

Tvar modré od Františka Kupky vydražil neznámý dražitel ze zahraničí za 55,75 milionů korun. Podle organizátorů by se mělo jednat o úspěšného sběratele.

Pro majitele aukční síně byl podle šéfredaktorky portálu artplus.cz Marcely Chmelařové desetimilionový nárůst velkým překvapením. „Tato částka, ke které musíme ještě připočíst aukční tříprocentní provizi, takže se dostáváme na 57,5 milionů, které kupec musí zaplatit, byla pro všechny přítomné velkým překvapením.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktorka portálu art plus.cz Marcela Chmelařová v pořadu Stalo se dnes

Majitel ještě musí požádat Národní galerii o vývozní povolení. Chmelařová předpokládá, že ho bez problémů dostane. Veřejné sbírky mají totiž obrazů Františka Kupky dostatek. Majitel ještě musí požádat Národní galerii o vývozní povolení.

Obraz šel do aukce v pražském Kaiserštejnském paláci s vyvolávací cenou 45 milionů korun. Aukční rekord dosud držel další Kupkův obraz - Pohyb, který se vloni prodal v Londýně za cenu téměř 44 miliony včetně aukčních poplatků.

Tvar modré z roku 1913 pochází z umělcova nejslavnějšího abstraktního období. Obraz byl součástí proslulé sbírky továrníka Jindřicha Waldese. Dílo je výjimečné podle Chmelařové hlavně z toho důvodu, že se z rozmezí let 1911 až 1914 jedná o vůbec první abstraktní obrazy na světe.

Marie Sýkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme