Kupkův Tvar modré zůstává památkou a nesmí ven z Česka, galerista se brání

Obraz Františka Kupky Tvar modré zůstává kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury. Dílo v dubnu vydražil za rekordních téměř 56 milionů korun zahraniční kupec, ale teď ho nemůže z Česka kvůli statutu památky vyvézt.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovník galerie Ctirad Janečka a Kupkův obraz Tvar modré

Pracovník galerie Ctirad Janečka a Kupkův obraz Tvar modré | Zdroj: ČTK

Společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, která obraz dražila, se proti verdiktu ministerstva odvolá. Národní památkový ústav totiž před dražbou společnosti sdělil, že dílo není památkově chráněné.

„Odbor památkové péče ministerstva kultury rozhodl na základě negativního stanoviska Národní galerie a Národního památkového ústavu, tedy úřadu, který vydal pochybné rozhodnutí a špatně nás informoval před aukcí,“ tvrdí jednatel společnosti Vladimír Lekeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Stalo se dnes byl jednatel aukční společnosti Vladimír Lekeš a mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková

Podle něj vznikla společnosti škoda a tu teď chce vymáhat po Národním památkovém ústavu.

„Velmi jsme nakloněni požadovat náhradu škody v případě, že majitel odmítne obraz se statutem kulturní památky. Statut kulturní památky znamená vážnou právní chybu a obávám se, že (majitel obrazu, pozn. red.) nebude mít zájem o obraz s tímto statutem,“ míní Lekeš.

„Vycházeli jsme z toho, co bylo prohlášeno už 7. května 1997, tehdy byl tento obraz součástí sbírky, která byla celá ‚v balíčku‘ prohlášena za kulturní památku. Naši kunsthistorici, ale také kunsthistorici z NPÚ a Národní galerie posoudili, jaká je současná situace a usoudili, že žádný rozdíl mezi rokem 1997 a 2012 není, takže obraz zůstává kulturní památkou,“ vysvětluje mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková.

Uznává však, že ze strany NPÚ zřejmě došlo k pochybení. „Je pravda, že pan Lekeš, jakožto účastník řízení současného a původní vlastník obrazu, dostal mírně řečeno zavádějící informace. Ale dostal je od referentky, která tím nebyla pověřena. Je to celé nešťastná situace,“ říká Ševčíková.

Mluvčí ministerstva kultury připomíná, že za situaci nese odpovědnost právě Národní památkový ústav. Nikdo z odpovědných úředníků NPÚ se však dnes nechtěl k situaci vyjádřit.

Kupkův obraz Tvar modré z roku 1913 se prodal v polovině dubna za 55,75 milionu korun. Stal se tak celosvětově nejdražším dílem českého umění prodaným v aukci. Obraz pochází z umělcova nejslavnějšího abstraktního období, byl součástí proslulé sbírky továrníka Jindřicha Waldese. Dílo je výjimečné hlavně proto, že se z období 1911–1914 jedná o vůbec první abstraktní obraz na světě.

Mirko Kašpar, Petra Hosenseidlová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme