Kutnohorská galerie GASK chystá výstavu fotografa Miroslava Tichého

V kutnohorském GASKU připravují výstavu spjatou s kyjovským fotografem Miroslavem Tichým. Vznikla z děl světových umělců, kterým svérázný kyjovský umělec učaroval. Zatímco ve světě se snímky Miroslava Tichého prodávají za statisíce korun, v Česku ho stále hodně lidí považuje za podivína.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Tichý, 60.–70. léta 20. století, fotografie, soukromá sbírka, Paříž

Miroslav Tichý, 60.–70. léta 20. století, fotografie, soukromá sbírka, Paříž | Foto: Galerie hl. města Prahy

O jeho osudu dokonce vznikla divadelní hra v brněnském Divadle Husa na provázku. V Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře jde nyní do finále výstava, která je s Tichého dílem spjatá. Má název Obrazy za obrazy a nese podtitul Tichý umělcům - Umělci Tichému.

Psychiatr a umělec Roman Buxbaum projíždí albem na počítači a ukazuje snímky mladého Miroslava Tichého. Vzpomíná na dobu, kdy ho poznal. Tichý se od svého okolí odlišoval. Lidé ho kvůli jeho chování a oblékání mohli považovat za duševně chorého.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě fotografií Miroslava Tichého v Kutné Hoře informovala redaktorka Michaela Vetešková

„Když jsem byl malý kluk, moje babička mu v našem domě, právě když se vrátil z psychiatrie, dala ateliér. Takže si ho pamatuju, jak každé poledne sedával u babičky. Musel vždycky sedávat na bedně uhlí, protože měl špinavé šaty. Potom, když mi bylo pět, šest, tak mě naučil fotit,“ vzpomíná Buxhaum.

Tichého oblíbeným místem bylo kyjovské koupaliště. Fotoaparáty si sám vyráběl, vysvětluje Roman Buxbaum, který emigroval do Švýcarska. Odtud se mohl poprvé vrátit v roce 1981 a zamířil k babičce do Kyjova.

Zrodila se legenda

„A za Mirkem Tichým. A tam najednou – student umění na akademii – jsem objevil tohle fantastické fotografické dílo, které on nikomu neukazoval,“ popisuje.

Kouzlo Tichého černobílých snímků zprostředkoval slavnému kurátorovi Haraldu Szeemannovi a ten je zařadil do své výstavy. Zrodila se legenda o zvláštním umělci s ručně vyrobeným fotoaparátem.

„Já jsem od samého začátku, jelikož jsem sám byl výtvarný umělec, tak jsem bral s sebou umělce k Tichému, jeho to strašně bavilo. Vodil jsem za ním kamarády, kunsthistoriky. A naopak jeho díla jsem pak ukazoval umělcům v celém světě,“ vysvětluje Buxbaum.

Díla Tichého uchovával, některá vyměňoval za díla jiných umělců. „Dělali jsme to společně. Tichý žil z návštěv zajímavých lidí, kteří ho ocenili,“ říká Buxbaum. Fotky Miroslava Tichého byly na výstavě v Kunsthausu v Curychu, to v roce 2005. O pět let později se objevily v pařížském Pompidou či v New Yorku.

Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme