Kvůli blahořečení františkánů vznikl i speciální obraz od Tomáše Císařovského

Nový relikviář, pamětní medaile nebo listiny - vše už je připraveno na blahořečení čtrnácti zabitých františkánů. O jejich beatifikaci usilují katolíci čtyři sta let a jejich snahy se naplní 13. října v chrámu svatého Víta. Až kardinál Dominik Duka povede slavnostní mši ve Svatovítské katedrále, bude tam stát i třímetrový obraz. Ten speciálně pro blahořečení namaloval jeden z našich nejznámějších malířů Tomáš Císařovský.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Císařovský

Tomáš Císařovský | Foto: Petr Jedinák

„Je to práce skutečně neuvěřitelná, která se asi málo komu povede, jednou za život se k něčemu takovému úžasně krásnému a silnému dostat,“ říká malíř.

Tomáš Císařovský se přihlásil do konkurzu a vyhrál. Nejprve se mu strachy nad tím, co ho čeká, podlomila kolena. Uvědomil si, že jeho obraz pak bude trvale umístěný v pražském kostele Panny Marie Sněžné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obraz Tomáše Císařovského, který vznikl u příležitosti blahořečení františkánů, se zajímala reportérka Michaela Vetešková

„Kde je třeba arcidílo od velkého barokního malíře Václava Vavřince Reinera, ale na druhé straně se člověk musí sebrat a překonat sám sebe.“

Výtvarník prozradil, že obraz má na výšku tři metry a k malbě použil olejové barvy. Jeho dílo je realistické jen zčásti.

„Při malování jsem si často vybavoval situaci, když jsem jako malý chlapec se propadal a propadal do světa malířství, tak jsem si velmi často – třeba když jsem byl nemocný – bral do postele ne knihy o Vinnetouovi, mayovky nebo verneovky, ale většinou takové ty velké tlusté monografie nejvýznamnějších malířů, jako byl třeba El Greco nebo Rafael. “

„A vždycky jsem těm geniálním velkým starým mistrům trochu záviděl, protože jsem si říkal: To se jim to tehdy malovalo, když dělali tahleta výjimečná témata do naprosto úžasných prostorů,“ prozrazuje Tomáš Císařovský.

Skupiny čtrnácti mučedníků zobrazil ve chvílích úzkosti, každému z nich na základě dobových materiálů vrátil individuální tvář.

„Já jsem se rozhodl je semknout do takové pevně scuknuté skupinky, která je ohrožována čtyřmi gigantickými potvorami, dravými temnými ptáky, kteří symbolizují tu agresi, ohrožení,“ přibližuje své dílo umělec.

Obraz už má hotový, ale zatím je tajemstvím, jak vypadá. Odhalí se až při slavnostní mši 13. října ve Svatovítské katedrále.

Michaela Vetešková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme