Kvůli špatnému stavu opustilo Karlův most cenné sousoší

Karlův most je chudší o jedno sousoší. Restaurátoři dnes odvezli poslední části soch sv. Vincence Ferrerského a sv. Prokopa. Jde o cenné dílo sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokofa z roku 1712.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restaurátoři odvezli poslední části soch sv. Vincence Ferrarského a sv. Prokopa | Foto: Eva Rajlichová

Nyní ho budou pečlivě zkoumat odborníci a rozhodnou se, zda bude nutné nahradit ho kopií.

„Došlo k samovolném pádu části modelace u figury ďábla a museli jsme se rozhodnout, jak zachránit hlavní část. dělali jsme průzkumy ultrazvukem atd., zjišťovali jsme stav kamene – není ideální, a tak jsme zvolil cestu demontáže, " popsala Radiožurnálu přesné důvody, proč se restaurátoři rozhodli sochu z mostu odvézt, Petra Hoftichová z oddělení veřejné plastiky a restaurování Galerie hl. města Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demontáž skulptur sledovala na Karlově mostě reportérka Eva Rajlichová


Jednotlivé části skulptur váží přes tunu, a tak musel pomáhat i jeřáb.

Manipulovat s částmi soch se muselo velmi opatně | Foto: Eva Rajlichová

Sousoší se demontovalo od konce dubna a připravilo odborníkům i jedno malé překvapení, připomněl sochař restaurátor Jiří Kačer:

„Třeba jedna z těch soch byla takovým netypickým způsobem propojena z částí architektury, takže jsme byli překvapeni kamenořezem.“

Dílo si teď pobude nějakou dobu v depozitáři a čeká ho podrobný průzkum. Pak se rozhodne o dalším postupu. Zda se na Karlův most vrátí kopie nebo původní sousoší, se rozhodne v následujících měsících.

Ferdinand Maxmilián Brokof (*1688 Červený Hrádek u Chomutova, †1731 Praha) byl mistrem monumentálního realismu; plasticky rozvinul drapérie postav, dodal sochám mírný patos a plnost a nahradil tradiční podstavce skupinami.

Odborníci musí vzít v úvahu i to, že pískovec je citlivý materiál. “Chová se v podstatě jako filtr, takzvaně dýchá veškeré nečistoty a z jejich usazování na povrchu vznikají nepropustné krusty. S těmi pak odpadají povrchová vrstva s nejcennějším autorským rukopisem,“ vysvětlil Jiří Kačer. Znovu zdobit jednu z nejslavnějších českých památek budou sv. Vincenc a sv Prokop v horizontu tří let.

Sousoší vytvořil Brokof v roce 1712 a později se zřítilo se do Vltavy, bylo však nově sestaveno.

Sv. Vincenc, člen řádu dominikánů proslul mnoha obráceními nevěřících na křesťanskou víru. Sv. Prokop je zase jedním z českých patronů a prvním opatem Sázavského kláštera. Na sousoší křísí sv. Vincenc na víku rakve mrtvého a vyhání zdviženou rukou ďábla. Před ním se sklání kající hříšník.

Mezi postavami Saracéna a Žida je na soklu reliéf Posledního soudu. Sv. Prokop s opatskou mitrou stojí na poraženém ďáblovi.

Milan Kopp, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme