LaChapelle v Rudolfinu: Únik z krysího kolečka a návrat k umění

Fotil Michaela Jacksona, Davida Beckhama i další světové celebrity. Patřil k nejoblíbenějším módním fotografům. Pak se Američan David LaChapelle rozhodl v této dráze nepokračovat a vrátit se k umění. A stal se ještě slavnějším. Ode dneška si návštěvník může jeho obrazy prohlížet v pražské Galerii Rudolfinum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Rudolfinu začala výstava Davida LaChapella | Foto: Filip Jandourek

Dvacet let dělal fotky pro společenské magazíny a přistupoval na hru o tom, jak je důležité mít doma tři sta párů značkových střevíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě uměleckých fotek Davida LaChapella informuje Michaela Vetešková

Běhal spolu s ostatními v takzvaném krysím kolečku. To je pro některé Američany označení životního stylu, kdy člověk nakonec zjistí, že žil jako krysa.

Při zahájení své retrospektivy popisoval slavný americký fotograf David LaChapelle i své rozhodnutí z krysího kolečka uniknout a vrátit se zpátky k umělecké tvorbě.

Ve výstavních sálech pražského Rudolfina si nyní může návštěvník prohlédnout jak počátky jeho dráhy, ve kterých je patrný vliv tvorby Františka Drtikola, tak i barevné velkoformátové fotografie, na kterých mu pózoval například Michael Jackson nebo zpěvačka Björk.

Hledáčkem svého fotoaparátu nemilosrdně zachycuje dekadenci lidského žití až k finálnímu podlehnutí konzumu.

Kořeny tvorby sahají i do Česka

„Podíváme-li se v prvním sále na kořeny jeho tvorby, pochopíme, že to není krátkodechý výkřik někoho, kdo se chce za každou cenu prosadit,“ říká šéf Rudolfina Petr Nedoma a dodává, že LaChapelle o dějinách fotografie skutečně něco ví. K minulosti má LaChapelle podle Petra Nedomy právo odkazovat, protože ji studoval.

Podle svých slov si osmačtyřicetiletý David LaChapelle váží toho, že může vystavovat právě v srdci Evropy, které se s následkem ztráty pravých životních hodnot muselo dlouho srovnávat.

LaChapelle dále dodává, že ve Spojených státech prožívají velkou krizi těchto hodnot i kvůli tomu, že vláda přestala dotovat umění a vzdělávání dětí. A v tom, že si stát přestává vážit své kultury, vidí David LaChapelle jeden z příznaků úpadků kultury.

David LaChapelle zahájil 15. září svou výstavu také v Bratislavě. Podle organizátorů trhá návštěvnické rekordy. Jak to bude v Česku, to se teprve ukáže. Výstava s názvem ‚Tak pravil Lachapelle‘ oficiálně začíná 7. prosince.

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme