Langova instalace vyráží na italské Bienále

České i slovenské umění na italském Bienále bude zastupovat instalace Dominika Langa, který zdeformoval sochy svého otce - známého sochaře Jiřího Langa. Expozice dnes dorazí do Benátek. Přehlídka začíná v červnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtvarník Dominik Lang

Výtvarník Dominik Lang | Zdroj: ČTK

Instalace Dominika Langa by měla být generační výpovědí o tom, jak vnímá totalitní období v padesátých letech. Snaží se o to skrze dílo svého otce sochaře Jiřího Langa, který v té době přestal tvořit pro výstavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Vetešková mluvila s Dominikem Langem o jeho instalaci pro Bienále

V jeho ateliéru zůstaly sochy, které vidělo jen velmi málo lidí, ateliér byl pro Dominika Langa spící, proto svou instalaci nazval Spící město. Dvacet otcových soch přetvořil podle svého, ty umístí do českého pavilonu, který odpovídá jeho představě.

Instalace Dominika Langa nebude na benátském Bienále jediná, které odkazuje ke vzpomínkám, bude asi ale jediná, kterou neposvětil zástupce první galerie státu - tedy Národní galerie. Její ředitel Milan Knížák nesouhlasil s Langovým vysláním do Benátek.

Proti tomu se zvedla vlna protestu umělců a historiků umění. Ministr kultury Jiří Besser loni v prosinci rozhodl o tom, že na bienále pojede Lang a že organizaci bienále a odpovědnost za výběr umělců převezme do budoucna ministerstvo kultury.

Michaela Vetešková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme