Lendlova sbírka Muchových plakátů je unikátní svojí uceleností

Vůbec poprvé vystavil bývalý český tenista Ivan Lendl svou jedinečnou sbírku originálních plakátů Alfonse Muchy. Jako místo světové premiéry si vybral hlavní město Česka. A výstava ‚Ivan Lendl: Alfons Mucha‘ je pro veřejnost otevřena ode dneška do 31. července v Obecním domě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Lendlovy sbírky Muchových plakátů v Obecním domě

Výstava Lendlovy sbírky Muchových plakátů v Obecním domě | Zdroj: ČTK

Na výstavě se podílel také kurátor Lendlovy sbírky Jack Rennert, který plakáty do sbírky dlouhodobě vyhledával a doporučoval, co koupit a co ne.

A při sestavování sbírky si Jacke Renert připadal spíš jako detektiv než jako historik či znalec umění. Skoro každý měsíc se vydával do Evropy, hlavně pak do Francie, a hledal plakáty, kterými se Mucha ve své době tolik proslavil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavu Muchových plakátů ze sbírky Ivana Lendla zve Michaela Vetěšková

I když Muchovy plakáty má ve svých sbírkách řada institucí, ta Lendlova je výjimečná svojí uceleností. Některé z plakátů nejsou známy ve světě ani ve třech exemplářích, jiné dokonce existují pouze v jednom, který má ve své kolekci právě Ivan Lendl.

„Mohli jsme ji (výstavu) koncipovat a strukturovat podle jednotlivých období – jednak to slavné pařížské, potom americké a české. A vyšlo nám vlastně zajímavé zjištění, že to pařížské období, které trvalo necelých 10 let, zabralo dvě třetiny výstavy,“ popisuje koncepci výstavy kurátor Karel Srp a pokračuje:

„To byl Mucha nejaktivnější a on po tom, co opustil Paříž a odjel do Spojených států, se nechtěl k plakátům příliš vracet. Už přece jen sledoval nějaké jiné vnitřní umělecké cíle než právě dekorativní práci.“

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme