Leonardo portrétoval muže, tvrdí italský tým o Moně Lise

Italští vědci přišli s novou teorií, kdo mohl být modelem nejslavnějšího portrétu na světě, Leonardovy Mony Lisy. Podle Silvana Vincentiho, předsedy Italské národní rady pro kulturní dědictví, portrét významně ovlivnil Leonardův žák Gian Giacomo Caprotti, zvaný též Salai.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mona Lisa

Mona Lisa | Foto: public domain

Vincenti s několika dalšími spolupracovníky, s kterými už úspěšně spolupracoval na hledání ostatků malíře Caravaggia, zkoumal všechny nejmenší detaily slavného obrazu. V očích Mony Lisy – či Giocondy – objevil dvě písmena: L a S.

Podle Vincentiho znamenají Leonardo a Salai. Gian Giacomo Caprotti byl učedníkem a pak i spolupracovníkem Leonarda 25 let a byli také milenci. Vincenti na základě toho tvrdí, že Mona Lisa je portrétem mladého muže s ženskými rysy a že stejná ústa a nos nachází i na jiných Leonardových obrazech – například na sv. Janu Křtitelovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi přibližuje ve Světě o druhé novou teorii o Moně Lise

Pod jedním z oblouků mostu namalovaného na pozadí portrétu vidí Vincenti a jeho spolupracovníci číslici 72 – jako důležitý symbol pro kabalu a řád templářů. Leonardo se studiu kabaly údajně věnoval vášnivě, jako všemu, čím se zabýval a je tedy možné, že chtěl vepsáním těchto dvou číslic upozornit na to, že Mona Lisa je muž i žena současně, možná hermafrodit.

Leonardova sexuální orientace je předmětem spekulací, protože v mládí na něj v tomto smyslu přišlo ve Florencii udání hned dvakrát. V té době se však podobná anonymní udání zneužívala k pronásledování politických nepřátel. Vinci ovšem nebyl nikdy souzen.

Jedna z dalších spekulací, tvrdí vědci

Většina odborníků je k Vincentiho teorii skeptická. Francouzší vědci z Louvru prohlásili, že na obraze žádné číslice a písmena nejsou, museli by je prý najít při detailním zkoumání Mony Lisy v letech 2004 a 2009. To, co Vincenti vidí, jsou podle nich jen prasklinky vzniklé během staletí.

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka Francouzi dokonce tvrdí, že italský vědec obraz naživo nikdy neviděl. Vincenti se prý nyní opravdu chystá do Louvru i se svým týmem, aby „slepým“ Francouzům podal důkazy přímo na místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Milan Slezák přinesl v Odpoledním Radiožurnálu podrobnosti o nové teorii italských vědců

Kolem slavného obrazu se doposud objevilo již mnoho teorií. Studovali ho i lékaři, kteří tvrdí, že Mona Lisa trpěla nedostatečným prokrvením končetin a možná ji zlobily i ledviny. Spisovatel Dan Brown by chtěl z Mony Lisy udělat manifest Leonardovy tajné opozice proti křesťanství.

Nicméně Mona Lisa opravdu existovala. Byla to manželka postaršího bohatého obchodníka s hedvábím Gioconda, který dodával hedvábné látky pro medicejský dvůr. Leonardův otec byl jeho notářem, a tak je pravděpodobné, že se postaral i o zakázku pro syna.

Vědunka Lunardi, Milan Slezák, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme