Liběna Rochová je Grand designérkou roku, zaujala módní kolekcí Partitury

V Praze se udělovaly výroční ceny Czech Grand Design. Hlavní cenu a titul Grand designérka roku 2015 získala módní návrhářka Liběna Rochová. Cenu za produktový design si odnáší studio Olgoj Chorchoj. Oceněn byl in memoriam také architekt a designér Bořek Šípek, který vstoupil do Síně slávy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Módní návrhářka Liběna Rochová převzala na předávání cen Czech Grand Design 2015 ocenění Grand designér roku za kolekci Partitury. Zvítězila i v kategorii Módní designér roku

Módní návrhářka Liběna Rochová převzala na předávání cen Czech Grand Design 2015 ocenění Grand designér roku za kolekci Partitury. Zvítězila i v kategorii Módní designér roku | Zdroj: ČTK

Rochová za své modely inspirované tvorbou umělce Milana Grygara dostala i cenu v kategorii Módní designér roku. Stala se tak druhou návrhářkou v historii cen, která dostala hlavní cenu.

„Co za něco stojí, tak bolí. Celá příprava byla velice náročná, ale vnitřně jsem cítila, že to je silné, že to musím udělat. Že je to korunováno těmito cenami, je fantastické,“ řekla Českému rozhlasu Rochová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Fleyberková natáčela na předávání výročních cen Czech Grand Design. Hlavní cenu převzala Liběna Rochová za módní kolekci Partitury

Objevem roku se stala dvojice Markéta Držmíšková a Petr Hák, titul získali za kolekci porcelánu a úložný systém Sequence.

Vítězové obdrželi parfém ve speciálním skleněném objektu, který pro jubilejní desátý ročník cen vytvořil loňský hlavní vítěz, studio Dechem Michaely Tomiškové a Jakuba Janďourka, ve spolupráci se sklárnou Moser. Na vytvoření ceny pro příštího vítěze dostává Liběna Rochová 100 tisíc korun.

Jako di Caprio

„Připadám si jako Leonardo di Caprio,“ řekla čtyřiašedesátiletá designérka a pedagožka v narážce na četné nominace na filmového Oscara, které známý herec proměnil až letos. Rochová byla na designovou cenu nominována pětkrát.

Se svou oceněnou kolekcí nazvanou Partitury sklidila Liběna Rochová v loňském roce velký úspěch. Design modelů je inspirovaný obrazy Milana Grygara. „Jsou nejlepším příkladem autorské módy, která nepodléhá trendům, sezónnosti a módnímu prostředí,“ konstatovala Akademie designu ČR, která o udílení cen rozhoduje.

Cenu Grand designér roku 2015 získala Liběna Rochová za kolekci Partitury | Foto: ČTK

Za nejlepší produktový design si odneslo ocenění renomované studio Olgoj Chorchoj, které tvoří designérská dvojice Michal Froněk a Jan Němeček.

V roce 2011 dostali hlavní cenu, letos akademie ocenila jejich skleněná svítidla, inspirovaná světem Tima Burtona pro značku Bomma a kapesní nože Pocket pro českou značku Mikov. Za kolekci nožů si odnesla cenu také firma Mikov v kategorii Výrobce roku.

Architekt a designér Bořek Šípek vstoupil in memoriam do Síně slávy. Šípka, který zemřel letos v únoru, celosvětově proslavily hlavně skleněné objekty.

OBRAZEM: Bořek Šípek se proslavil po celém světě hlavně skleněnými objekty

Číst článek

Nejlepší designérkou šperku byla zvolena Helena Lukášová, původně sochařka, která vytvořila pro podzimní kolekci módní návrhářky Denisy Nové zlaté brože a šperky ve tvaru chodidel, uší, rukou a úst. Vznikly pomocí 3D tiskárny a představují věrné kopie konkrétních částí těla příbuzných autorky.

Mezi grafickými designéry zvítězili Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun za projekt TYPO 9010 - České digitalizované písmo 1990-2010. Fotografy roku se stali Jakub Skokan a Martin Tůma ze studia BoysPlayNice a jejich snímky architektury, interiéru a produktu, zejména pro firmu Škoda Auto.

V kategorii Obchod roku je vítězem nově otevřené Nanovo v centru Prahy, za jeho celkovou koncepci a zaměření. Tradičně byla udělena také Cena veřejnosti, o které rozhodovali návštěvníci přímo ve výstavě finalistů v Národním technickém muzeu nebo na webu.

Nejvíce hlasů získala česká šperkařská značka Belda Factory, která slavila v loňském roce sté výročí svého založení. Cenu získala za kolekci Český ráj, v níž designérka Viktorie Beldová pracovala s acháty a granáty typickými pro oblast Českého ráje, odkud rodinná firma pochází.

ČTK, dab, Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme