Libyjští malíři pořádají výstavu, k vidění jsou i abstraktní díla

Ani napětí a nepokoje umělce nezastaví. Musí zkrátka tvořit třeba za doprovodu kalašnikovů. Platí to i pro libyjské malíře v Benghází, kteří se navzdory všemu rozhodli uspořádat reprezentativní výstavu svých děl a kandidovat své město na metropoli libyjské kultury pro příští rok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malíři v libyjském Benghází

Malíři v libyjském Benghází | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V jednom z italských paláců se právě připravuje výstava – jedna z mála, která se v Benghází pořádá. Je to jediný výstavní prostor, který je tam k dispozici. Kdysi patřil univerzitě, ale pak ho Muammar Kaddáfí zabavil. Teď se tam umění zase vrací.

„Učím malířství, ale je to tak na poloviční úvazek. Z univerzity mě po čtyřech letech vyhodili, protože jsem se dostal do sporu s jedním z Kaddáfího bratranců. Díky bohu mě neposlali do vězení, jen řekli, že mě už nepotřebují,“ vzpomíná na minulé roky malíř Abdulgadyr, který se malířstvím zabývá už od 80. let.

Kaddáfí diktoval i výtvarný vkus: „Obrazy musely mít jasný a jednoznačný význam. Jakákoli abstrakce byla podezřelá a autor mohl opravdu skončit ve vězení,“ upřesňuje Abdulgadyr.

Přehrát

00:00 / 00:00

REPO-Malíři z Benghází

V milionovém Benghází je pouhých čtyřicet malířů, z toho asi deset profesionálů a jen tři mají jako Abdulgadyr akademické vzdělání.

„Většina mladých lidí je líná malovat. Na druhou stranu se jim nedivím. Lidé mají malování spíš jako hobby. Obrazy se neprodávají a mládež má problém se uživit,“ konstatuje libyjský malíř.

Umění kupují hlavně cizinci, ale těch v Benghází po útoku na americký konzulát moc nezbylo. Chystaná výstava má proto probudit hlavně místní společnost. „Doufám, že to k něčemu bude. Snad na tom budou mí studenti jednou lépe než já. Ale my jsme trpěliví - trpělivě jsme přečkali 42 let,“ uzavírá Abdulgadyr.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme