Lidé si mohou po čase opět prohlédnout korunovační klenoty. Až do 19. května
Ode dneška si budou moci lidé po čase opět prohlédnout korunovační klenoty. Ty se z Korunní komory ve svatovítské katedrále na Pražském hradě přestěhovaly do Vladislavského sálu. Výstava začíná v devět hodin dopoledne a potrvá do 19. května. Očekávaná návštěva je asi pět tisíc lidí denně.
Než hradní stráž na červeným sametem potažených nosítkách ze svatováclavské kaple klenoty v kožených pouzdrech vynesla, muselo se u dveří Korunní komory sejít sedm klíčníků a postupně odemknout sedm zámků.
Jako první prezident Miloš Zeman, následovali premiér, pražský arcibiskup, šéfové Senátu a Poslanecké sněmovny, probošt svatovítské kapituly a nakonec pražský primátor.
Vše se odehrávalo rychle a v naprosté vážnosti za bedlivého dozoru bezpečnostní ochranky. Podobná nálada panovala ve Vladislavském sále, kde si klenoty mohli prohlédnout nejenom klíčníci, ale i restaurátoři.
„Teď, až všichni odejdou, tak si je vezme do práce restaurátor, který je zkontroluje, vyčistí a připraví pro to vystavení,“ vysvětlila ředitelka odboru památkové péče Pražského hradu Ivana Kyzourová.
Byla jednou z těch, která vynášela poklad z Korunní komory. Nesla korunu.
Výstava korunovačních klenotů se otevřela veřejnosti. Lidé čekali od časného rána
Číst článek
„Pocit je to vždycky výjimečný a zároveň zodpovědný. Člověk s tím zachází strašně odpovědně, aby ničemu nic neudělal. I když ono je to možná zbytečné, protože koruna musela od toho roku 1345 zažít tolik věcí, že by určitě zažila i nějaké další,“ poznamenala Kyzourová.
První noc po pěti letech strávily klenoty už v bezpečí prosklené vitríny architekta Josefa Gočára. Vystavovány jsou v ní od roku 1929, kdy byly vůbec poprvé představeny veřejnosti.
Kopie koruny sv. Václava vznikala nejprve podle dokumentů, vzpomíná restaurátor
Číst článek