Lidický pomník bude zase kompletní

Pomník dětských obětí války v Lidicích na Kladensku bude znovu kompletní. Před nedávnem z něj někdo ukradl bronzovou sochu dívky. A právě dnes bude u lidického památníku slavnostně odhalen nový odlitek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník dětských obětí války | Foto: Jan Rosenauer

Lidice jsou považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru. Nacisté obec v roce 1942 vypálili a většinu zdejších dětí zavraždily v koncentračním táboře.

Tragický osud těch nejmenších připomíná pomník dětských obětí války. Ani tomuto pietnímu místu se ale nevyhnuli zloději. Loni v listopadu tady totiž někdo jednu z dvaaosmdesáti soch ukradl. Mohlo jít o zloděje kovů.

Odcizena sice byla nejmenší bronzová socha, ale i tak podle odhadů vážila až sto kilogramů. Vedení lidického památníku okamžitě zorganizovalo veřejnou sbírku a z jejího výtěžku nechalo vyrobit nový odlitek.

Ten se dnes dočká slavnostního odhalení - symbolicky v den nedožitých osmdesátých sedmých narozenin autorky sousoší Marie Uchytilové.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme