Londýnská výstava da Vinciho děl míří do českých kin. K vidění bude živě

Na výstavu do kina mohou večer netradičně vyrazit lidé v Česku. Vybraná kina totiž budou vysílat přímý přenos komentované prohlídky expozice italského umělce Leonarda da Vinciho z londýnské Národní galerie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konci roku 2011 zcela dominovala výstava obrazů Leonarda da Vinci v Národní galerii. | Foto: Jaroslav Beránek

Zatím nejúplnější soubor da Vinciho děl dnes uvidí například diváci v Praze, Ostravě, Olomouci nebo Hradci Králové. Stominutový přenos bude doprovázet odborný komentář.

„Originální znění je v angličtině, ale bude zajištěn český překlad, budou české titulky. Výstavou bude provázet několik různých osobností, ať už kunsthistorici, výtvarníci nebo výtvarní kritici,“ řekla Radiožurnálu koordinátorka projektu Leonardo Live Malvína Řezáčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řezáčová do VOD.mp3

Mimořádně ceněná expozice od loňského listopadu přitahuje do londýnské Národní galerie davy návštěvníků. Britským galeristům se podařilo shromáždit dosud nejúplnější soubor děl italského renesančního génia a několik pláten je vedle sebe k vidění vůbec poprvé v historii.

„Výstava je unikátní v tom, že shromáždila na jednom místě sedm ze čtrnácti dochovaných Leonardových pláten, šedesát kreseb a skic,“ přibližuje výstavu Řezáčová.

Na výstavu v Londýně bylo velmi obtížné se dostat. Prostřednictvím filmových kamer si divák užije nejen prohlídku výstavy, ale i její přípravu doprovázenou rozhovory.

Přímé přenosy kulturních akcí do kin, například koncertů, se rozjely před pěti lety. Přenos z výstavy do kin je ale premiérový. A to nejen v českých kinech, ale i ve světě vůbec.

„My bychom byli rádi, kdyby další přenosy z výstav byly. Diváci by to uvítali, pokud se jedná o výstavy, u kterých je i dopředu jasné, že budou vyprodané,“ spekuluje o podobných akcích Malvína Řezáčová, koordinátorka alternativních projektů a zástupce distribuční sítě Aerofilms.

Martin Mašek, Petr Dudek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme