Londýnský Sotheby's draží vedle Pabla Picassa a Reného Magritta i Josefa Čapka

Sedící žena u okna. Tak právě tento portrét Pabla Picassa by se už za pár desítek minut mohl prodat až za víc než v přepočtu miliardu korun. Draží ho totiž londýnský aukční dům Sotheby's.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Sotheby's draží Picassův portrét z roku 1932 | Zdroj: Reuters

Aktuálně dražené dílo je pouze jedním z mnoha, co byly v posledních letech na trhu. Před dvěma lety se například jeden Picassův portrét vydražil za víc než v přepočtu dvě miliardy korun.

„Rozhodně ho považuji za jeden z nejzdařilejších. Je to sběratelsky atraktivní dílo, pochází z roku 1932,“ popisuje šéfredaktorka portálu Art+ Marcela Chmelařová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se šéfredaktorkou Marcelou Chmelařovou o aktuální nabídce Sotheby's

Dá se čekat, že se Picassovo dílo prodá v rozpětí aukčního odhadu. Tedy v rozmezí pětadvaceti až třiceti milionů britských liber.

Součástí úterní dražby jsou také obrazy dalších velikánů. Bude se dražit především skupina surrealistů. Zájemce nalákal zajímavý obraz od Joana Miróa, který je v aukčním odhadu za 5 až 10 milionů liber.

K dispozici bude dále i dílo Reného Magritta a další známí surrealisté.

Dojde ale i na Amedea Modiglianiho, který se na trhu příliš neobjevuje. Odhaduje se proto, že se cena za jeho dílo vyšplhá až na dvacet milionů liber. Předpokládá se, že o něj bude velký zájem. Konkrétně se jedná o portrét jeho milenky.

Dražit se v Londýně bude i během středy. To do aukce půjdou i čeští modernisté. Například zajímavé a u nás v podstatě neznámé dílo Josefa Čapka Kubistická krajina.

Ta se odhaduje na 80-120 tisíc liber. „Cena může být zajímavá i pro naše dražitele. Uvidíme, možná se během několika let objeví na některé z našich domácích výstav,“ uvažuje Chmelařová.

Bude se dražit i Čapkův dívčí portrét. „Ten je možná ještě zajímavější. Je to kvalitní dílo z roku 1915, tedy zajímavého a atraktivního Čapkova období,“ popisuje Chmelařová.

Lubica Bergmanová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme