Louvre chce získat Tři grácie. Musí uspořádat sbírku

Pařížská galerie Louvre by moc ráda do své sbírky získala slavný obraz Tři grácie. Má na to ale už málo času a taky málo peněz. Proto se vedení Louvru rozhodlo požádat lidi o finanční příspěvek. Dárci mohou posílat jakoukoliv sumu do konce ledna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž - skleněná pyramida, Louvre

Paříž - skleněná pyramida, Louvre | Foto: Paris Tourist Office, David Lefranc

Když bude dost peněz, stane se toto mistrovské dílo renesančního období dalším klenotem ve sbírce slavné francouzské galerie.

Německý malíř Lucas Cranach namaloval Tři grácie v roce 1531. Louvre je chce koupit ze soukromé sbírky, v níž je obraz od roku 1932. Od té doby ho nikde nevystavovali.

„Louvre prožívá důležitý okamžik. Chybí už jen krůček k tomu, aby se obraz stal součástí francouzské sbírky,“ říká ředitel Louvru Henri Loyrette a dodává:

„Už jsme shromáždili 3/4 částky a tohle je naše snaha jak ještě získat 1 milión eur.“

Party pro dárce

Galerie zřídila speciální webové stránky, kde žádá případné dárce o pomoc. Finanční dary jsou odečitatelné z daňového základu. Jména dárců budou uvedena, pokud tito budou souhlasit, mezi sponzory muzea. Ti, kteří dali alespoň 500 eur můžou přijít v lednu na soukromou party v Louvru, a být mezi prvními, kteří Tři grácie dílo uvidí.

„Je to dílo, které je zábavné a znepokojující zároveň, tajemné, plné smyslnosti,“ říká Vincent Pomared, hlavní kurátor oddělení malby galerie Louvre.

Je to poprvé, co Francie zvolila tuto metodu financování koupě uměleckého díla pro slavnou galerii. Pokud potřebné peníze nesežene do ledna hrozí, že obraz koupí soukromý sběratel a nemusel by se pak už dostat na veřejnosti.

Objevily se i kritiky, proč nepomůže stát, ale například muzea a galerie na
druhé straně kanálu La Manche mají s podobnými sbírkami víc zkušeností. Skotské národní galerii se třeba podařilo získat milióny liber od dárců na 2 obrazy slavného Tiziana a Tate Gallery takhle koupila před 2 lety kresbu Rubense.

Jan Pokorný, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme