Maďarský sběratel má na dva tisíce kraslic. Jsou zdobené perlami, vrtané i malované

Muzeí vystavujících velikonoční vejce je v Maďarsku hned několik. Poblíž Budapešti pak žije sběratel, který vybudoval Muzeum vajíček na památku svých prarodičů. Návštěvníci v něm uvidí více než dva tisíce kraslic zdobených nejrůznějšími výtvarnými technikami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vejce jako od dinosaura

Vejce jako od dinosaura | Foto: Gregor Martin Papucsek

Majitelem Muzea vajíček je 65letý Sándor Molnár, který se živí jako kameník. On sám tedy vystavené kraslice nezpracovává.

Výstava se jmenuje Od slepičího po kamenné vejce. „Ta kamenná znamenají ozdobená drahokamy. Jinak jsou tu ve vitrínách a na policích, stolech i v koších vajíčka vrtaná, malovaná, škrábaná, obložená mozaikami,“ vypočítává Molnár.

Do muzea chodí pravidelně zejména děti z mateřských škol. V předvelikonočním období se učí malovat kraslice a na dvorku si mohou pohladit zajíce.

Muzeum zřídil Molnár v přístavbě svého domu ve švábském městečku Pilisvörösvár neboli Werischwar, které leží severozápadním směrem od Budapešti. Rozhodl se tak uctít památku svých prarodičů.

„V obci Poroszló u řeky Tisy se věnovali výkupu vajíček. V té době neměli lidé peníze, tak platili vajíčky. Zašli si tedy k vajíčkovému Molnárovi, tedy dědovi, odevzdali vajíčka a ve vedlejším obchodě za jejich cenu nakoupili zboží, které potřebovali. No a prarodiče šli potom na trh, prodali ta vajíčka a opět nakoupili všechno, co by mohla vesnice zužitkovat,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek se vypravil do Muzea vajíček

Vystavené kraslice pocházejí z nesčetných cest majitele muzea po Maďarsku či Sedmihradsku. Mezi vzácné exponáty patří i vejce s podobiznami předků.

Malovaná vajíčka od místních umělců jsou ale i na prodej. Po Velikonocích je proto potřeba jejich zásoby doplnit.

„Je jich více než dva tisíce, v převážné většině jsou samozřejmě slepičí, ale ty větší jsou husí a to největší pštrosí,“ ukazuje Molnár. Za nejvzácnější považuje podkovaná vajíčka nebo ta ozdobená perlami.

Jediný exponát z celé výstavy je dílem samotného kameníka. Jedná se o obrovské vejce vytesané z kamene. Molnár s oblibou tvrdí malým dětem, že se jedná o dinosauří vejce.

Gregor Martin Papucsek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme