Magie Josefa Čapka

Rozsáhlá výstava díla Josefa Čapka v Jízdárně Pražského hradu mapuje širokou škálu umělcovy práce. Od 7. října 2009 do 17. ledna 2010 návštěvníci mohou přijít objevovat poprvé vystavená díla i potěšit se ikonami české kultury jako jsou pejsek a kočička.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Čapek: Mladá žena (Děvče s korálky), 1915, olej na plátně, 40 x 34 cm | Foto: Správa Pražského hradu

Josef Čapek je zcela mimořádnou postavou české moderní kultury. Jeho tvorba oslovuje všechny věkové kategorie, je v centru pozornosti sběratelů a spolehlivě plní aukční síně. Přitom letos uplynulo 30 let od poslední retrospektivní výstavy, která se konala v Praze v týchž prostorách. Josef Čapek byl co se týče uměleckého záběru renesanční osobnost. Proto nebylo lehké představit návštěvníkům celou šíři jeho aktivit, byť se jedná o rozlehlou výstavní plochu. Prostor byl upraven do geometrického obrazce, jenž připomíná včelí úl a jehož bzukot je možné pozorovat z horní galerie z ptačí perspektivy. Výstava zahrnuje 200 olejů, značné množství kreseb, grafik, ilustrací, knižních obálek a scénografických návrhů. Autorkou je renomovaná historička umění a pedagožka PhDr. Pavla Pečinková, CSc., která v roce 1995 vydala významnou Čapkovu monografii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začíná retrospektivní výstava Josefa Čapka

Jak se v úlu neztratit

Josef Čapek: Detektiv (1915 - 16), olej na plátně, 38 x 28 cm | Foto: Správa Pražského hradu

Když vstoupíme jako malé včeličky do výstavních prostor, je před námi otázka, jak si výstavu prohlédnout? Vždyť je toho tolik! Nejznámější díla jsou pověšená vedle neznámých, donedávna často i nezvěstných obrazů. "Tak to rychle proběhneme," povídá starší pán a jeho paní namítá, že by si to ráda vychutnala. To už se ale pán zabořuje do úlu a jeho paní jej stíhá. Po chvíli se z úlu vynořují, přece jen si to půjdou vychutnat. Výstava má kromě nezbytné estetické role také polohu vzdělávací. Pečlivě nás sama provází pomocí panelů s úryvky z dopisů a literárních děl umělce. Tyto citáty nám objasňují důležité teze umělcovy tvorby. Nevynechejme ani úvodní životopis, který občerství pozapomenutá data a fakta. Navíc ukazuje Josefa Čapka na fotografiích na zahrádce, na tříkolce s dcerou Alenou či při neohroženém skoku na skále na Oravě. Josef Čapek byl neobyčejně citlivý a vnímavý člověk a taková je i intence výstavy ve vztahu k jeho dílu. Až projdete úlem, nezapomeňte vystoupat na horní galerii, kde expozice pokračuje mimo jiné i projekcí Pejska a kočičky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Čapek

Duch doby

Josef Čapek: Na stráni (1937), olej na plátně, 50,5 x 70,5 cm | Foto: Správa Pražského hradu

Pozorné návštěvníky výstava odmění tím, že je vtáhne do historického kontextu umělcovy doby plné zvratů na politické scéně i novinek v uměleckém dění. Vždyť Čapek patřil mezi hybatele této epochy. Vstřebal modernismus, kubismus, civilismus, magický realismus či expresionismus a okořenil je přirozeností, pravdivostí, humorem, svobodomyslností, citlivostí a sociálním podtextem. Čerpal ze soudobých uměleckých myšlenek, ale zároveň byl kritický. V dopise z Paříže z roku 1911 píše: "Nevrátím se do Prahy jako vznešený Pařížan... Přivezu nejnovější vzorky." V Paříži byl nadšený obyčejným životem, vzezřením žen i prostou architekturou továren. Obdivoval umění primitivních kultur, které se stejně jako děti dobírají něčeho "základního, organického a tajemného" . V oblibě měl antické umění, v němž se přirozenost a pravdivost snoubí s krásou. Podle J. Čapka má být obsahem každého umění člověk. Hřejivá lidskost dýchá z jeho děl dodnes. Nepleťme si však Čapkovu přirozenost a pravdivost s jednoduchostí a povrchností. Jeho dílo je myšlenkově neobyčejně hluboké. Autorka výstavy hovoří: "o meditativních sondách do hlubin lidské existence."

Magie

Katalog k výstavě Josef Čapek | Foto: Správa Pražského hradu

O uměleckém vyjádření hovořil jako o "jisté magii" . Citujme: "Původ všeho umění je v magii. (Ba ještě víc než původ, i jeho veškerá bytost.) Magie je snaha zaúčinkovati netechnickým způsobem na stav věcí tak, aby se v něm přivodily žádoucí změny. Takovým netechnickým způsobem je přání, už sám hlas potřeby, vypjatá naděje, že přání samo snad nějakou změnu v řádu věcí přivolá." Pokud chcete vidět, jak na výstavě srší magie, neopomeňte si prohlédnout sérii obrazů Oheň, vytvořenou kolem roku 1938.

Dětské oči vnímají svět jako hřiště

Velmi blízký vztah měl J. Čapek k dětem. Dcera Alenka mu na klíně diktovala parametry pejska a kočičky. Obrazů s dětskou tématikou J. Čapek vytvořil bezpočet. Výjimečné jsou tím, že si autor dokázal uchovat na věci dětský pohled. V roce 1925 píše: "Jak to, že dospělým přestal být život hrou!"

Na konci 30. let se Josef Čapek vyznává: "Umění musí býti umělci osudem, nikoli živností (i když třeba J. S. Bach byl městským varhaníkem)." Čapkovi bezpochyby osudem bylo.

Josef Čapek
Jízdárna Pražského hradu
7. 10. 2009 - 17. 1. 2010
Otevřeno denně od 10 do 18 hodin
Komentovaná prohlídka s autorkou výstavy: 3. 12. od 16.30 hodin
Zážitková prohlídka pro žáky ZŠ: 24. 11. a 1. 12. od 14 do 16.30 hodin
(rezervace nutná)

Alexandra Dekanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme