Majitel Kupkova obrazu Tvar modré ho s konečnou platností nesmí odvézt ze země

Dílo malíře Františka Kupky z roku 1913 Tvar modré nesmí být vyvezeno z České republiky. Rozkladová komise ministerstva kultury s konečnou platností rozhodla, že je kulturní památkou. Obraz byl loni v dubnu vydražen za rekordní částku necelých 56 milionů korun. Majitel ho zakoupil v domnění, že kulturní památkou není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovník galerie Ctirad Janečka a Kupkův obraz Tvar modré | Zdroj: ČTK

Než dražba začala, jednatel aukční síně Vladimír Lekeš poslal ředitelce Národního památkového ústavu Naděždě Goryczkové e-mail s otázkou, jestli není Tvar modré kulturní památkou. Byl totiž součástí Waldesovy sbírky, jejíž část byla v roce 1997 za kulturní památku prohlášena.

Šéfka památkářů potvrdila, že o památku nejde. Upozornila ovšem, že není jedinou osobou oprávněnou rozhodovat o této otázce. Lekeš se cítil ujištěn a obraz do dražby dal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Michaela Vetešková přibližuje složitou dražbu obrazu Tvar modré

Jednalo se bez nadsázky o dražbu roku. Olejomalbu Tvar modré zakoupil po telefonu neznámý zájemce, pravděpodobně ruský sběratel umění. Ještě nikdo na světě nezaplatil za Kupkovo dílo takovou sumu.

Majitel chtěl obraz vyvézt do zahraničí. Ministerstvo kultury ovšem vzápětí poukázalo na to, že Tvar modré kulturní památkou je, a oficiálně zakázalo odvoz díla ze země.

Dražebník se proti rozhodnutí odvolal s tím, že v době, kdy olejomalbu do dražby nabízel, ještě kulturní památkou nebyla. Požádal proto rozkladovou komisi resortu kultury, aby ochranu z obrazu sňala.

Kupka je v českých sbírkách hojně zastoupen

Odborníci mu nevyhověli. „Toto vlastně je ze zákona složitější. Zrušit památkovou ochranu je možné pouze v případě, kdy důvody k ochraně pominuly, to znamená, že předmět ztratil kvality, kvůli kterým byl za kulturní památku prohlášen. Ten obraz je kvalitní, je v dobrém stavu, čili najít důvod, proč zrušit prohlášení za kulturní památku, skoro nejde,“ vysvětluje šéfredaktor časopisu Art+Antiques Jan Skřivánek.

Proti rozhodnutí rozkladové komise už se Lekeš odvolat nemůže. Nanejvýš by mohl žalovat ministerstvo kultury, potvrdila mluvčí resortu Markéta Ševčíková. Ministerstvo považuje celý případ za velmi komplikovaný a sporný. Hájí se ale tím, že oficiální vyjádření k památkové ochraně musí vydávat také jeho úředníci.

„Kdyby obraz nebyl památkou a nový kupec žádal o vývozní povolení, tak o věci rozhoduje ministerstvo kultury s přihlédnutím k posudkům Národního památkového ústavu a Národní galerie. A myslím si, že pak by ministerstvo přihlédlo k argumentům, že Národní galerie část Waldesovy sbírky vykoupila, tento obraz si nevybrala, že Kupka je v českých sbírkách poměrně dobře zastoupen a že by byla šance, že by vývozní povolení udělila,“ myslí si Skřivánek.

Dražebník zvažuje žalobu

Vladimír Lekeš upozornil, že majitel obrazu asi dílo vrátí a dražba bude zmařena. V tom případě zřejmě podá žalobu na ministerstvo kultury nebo bude vymáhat náhradu škody pro Národním památkovém ústavu.

„V zásadě si myslím, že by měl mít šanci uspět, protože já jako občan bych od státního úřadu, kterým Národní památkový ústav je, prostě očekával, že jaksi nese zodpovědnost za své kroky a pokud mi sdělí nějaké vyjádření, že se o toto vyjádření mohu opřít,“ dodává Skřivánek.

Díla Františka Kupky patří ve světě k nejprodávanějším českým obrazům. Plátno Tvar modré vzniklo v období, které považují odborníci za Kupkovo nejdůležitější.

Michaela Vetešková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme