Malují ústy nebo nohou, zdravotně postižení umělci vystavují v Liberci

Malovat ústy nebo nohou je pro zdravého člověka téměř nepředstavitelné. Zdravotně postiženým přináší tento koníček každodenní radost. Navíc jejich umělecká díla skrývají mnohé detaily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štětce. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Malíře Petra Šrámka, který příští rok oslaví šedesátiny, postihla v dětství mozková obrna.

Od narození nemůže mluvit, ruce i nohy mu vypovídají poslušnost. I proto jezdí na invalidním vozíku.

Šrámek se naučil malovat nohou.„Štětec drží mezi palcem a ukazováčkem. Maluje většinou na obyčejnou čtvrtku, kterou má položenou rovně na zemi,“ popisuje jeho ošetřovatelka Jarmila Šámalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Malá se zajímala o to, jak malují lidé ústy nebo nohama

Petr Šrámek většinou maluje podle knih nebo pohlednic. Občas ale vyjede do přírody a maluje krajinky nebo stavby, které ho zaujmou.

„Má obrovskou fotografickou paměť, takže si v přírodě obraz zapamatuje a je schopný ho namalovat. Malovat dokáže i přímo v přírodě,“ vysvětluje jeho postupy ošetřovatelka.

Nohou zvládne namalovat i detaily. „Petr namaloval obraz Pekelníkova radost, kde přímo dokázal namalovat na pekelníkovi zuby, oči a rohy. Velkým detailem je na vidlích napíchnuté kuře,“ poznamenává Jarmila Šámalová.

Zdeňka Ježková z Tábora, která je ochrnutá, patří také ke zkušeným malířkám. Kreslí ústy a její obrázky najdeme na vánočních přáních a pohlednicích.

U malování si prý vyčistí hlavu, říká muž, který své obrazy vystavuje po celém Polsku | Foto: Petr Vavrouška

„Je to složité a také fyzicky a psychicky náročné. Barvy si míchám sama pusou a zbytek mi vypomáhá asistentka Květa. Maluji všechno možné, hlavně vánoční květiny a teď začínám portréty,“ podělila se o svou zkušenost Ježková.

Malíře odborně vedou profesionálové. Michaela Žumárová se pochlubila, že její svěřenci vystavují obrazy nejen v Česku, ale i v Evropě, například v Maďarsku nebo Švédsku.

„Převážně naši malíři nekreslí, malují. Používají tedy štětce a barvy. Máme třeba jednoho, který kreslí a zase mu nesedí ty štětce. Ale osobně si myslím, já jako výtvarnice, že malba je pro ně jednodušší než kreslení,“ vysvetluje Žumárová.

Obrazy malované pomocí úst nebo nohy jsou až do 31. prosince vystavené v přízemí budovy Krajského úřadu Libereckého kraje.

Eva Malá, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme