Masarykovo křeslo navržené architektem Plečnikem míří do dražby

Křeslo prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, které navrhl jeho hradní architekt Jože Plečnik, se brzy objeví v dražbě. Dlouho hledaný exemplář z Masarykovy pracovny bude na prodej společně se stolem z pracovny Pražského hradu. Nábytek je k vidění po celý týden v Galerii u Betlémské kaple v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křeslo, které pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka navrhl jeho hradní architekt Josip Plečnik | Foto: Aukční dům Sýpka | Zdroj: ČTK

„Jedná se o křeslo, které bylo součástí tzv. Masarykova bytu. Ten se nacházel ve 2. patře Nového královského paláce a vytvořil ho jeho hradní architekt, Slovinec Jože Plečnik, zhruba kolem roku 1925,“ popsal architekt Zdeněk Lukeš.

Z původního nábytku se podle něj na Pražském hradě zachovalo jen minimum. Většina zmizela za komunismu, kdy se majetek Hradu rozprodával. Dvě křesla tehdy odkoupil podnik Klenoty Praha za 80 korun. Třetí křeslo se až donedávna považovalo za ztracené.

„Křeslo je na první pohled dvojčetem křesla, které se na Pražském hradě zachovalo a na kterém sedával prezident Masaryk. To křeslo jsme objevili v jedné kanceláři na Hradě už někdy v polovině 90. let a potom podle něj ještě byla vyrobena přesná kopie, kterou jsme použili na Plečnikově výstavě v roce 1996,“ říká Lukeš.

Intarzovaný psací stůl s jemnými geometrickými a kolorovanými motivy ovoce z pracovny Pražského hradu | Foto: ČTK Aukční dům Sýpka

Křeslo je velmi jednoduché a střízlivé, stejně jako byla celá Masarykova pracovna. Všechny stěny byly pokryty knihovnami, jen v jednom rohu se nacházela kašna ze slezské žuly. Jednoduchý byl i další nábytek – velký pracovní stůl a menší čtecí stolek. Vyvolávací cena křesla je 150 tisíc korun.

V aukci se z pracovny Pražského hradu objeví také intarzovaný psací stůl z 19. století s jemnými geometrickými a kolorovanými motivy ovoce. Jeho vyvolávací cena je 280 tisíc korun.

ČRo, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme