Masarykovo křeslo se prodalo za 1,1 milionu korun

Křeslo z prezidentské pracovny T. G. Masaryka se vydražilo za 1,1 milionu korun. Zájem mezi kupci byl obrovský, nakonec jej získala žena, která si přála zůstat v anonymitě. Vyvolávací cena historického křesla byla původně 150 tisíc korun. Psací stůl z Masarykovy pracovny, který byl také součástí aukce, se vydražit nepodařilo. Jeho vyvolávací cena byla 280 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křeslo, které pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka navrhl jeho hradní architekt Josip Plečnik | Foto: Aukční dům Sýpka | Zdroj: ČTK

Souboj o historické křeslo Tomáše Garrigua Masaryka svedla zájemkyně přímo v sále se sběratelem, který dražil po telefonu.

Zatímco aukce ostatních položek trvala několik sekund, aukce křesla se protáhla na pár minut. Dražbu nakonec vyhrála žena v sále, která za kus nábytku zaplatila 1,1 milionu korun. Tato částka překvapila i organizátory aukce.

„Jedno z těch tří křesel, která existují, jsme dražili před několika lety. Tam ta částka byla kolem 250 tisíc, takže dnešní výsledek je radostný a překvapivý,“ řekla Irena Velková z aukční síně Sýpka.

Nejdražší položkou, která se na Žofíně dražila, byl obraz Emila Filly. Za jeho olejomalbu Zátiší s kukuřičným klasem zaplatil nový majitel čtyři milionu korun. Během necelých dvou hodin se dnes dražilo celkem 116 položek.

Jedno ze tří křesel

Křeslo z pracovny prvního československého prezidenta navrhl jeho hradní architekt Jože Plečnik.

„Jedná se o křeslo, které bylo součástí tzv. Masarykova bytu. Ten se nacházel ve 2. patře Nového královského paláce a vytvořil ho jeho hradní architekt, Slovinec Jože Plečnik, zhruba kolem roku 1925,“ popsal už dříve architekt Zdeněk Lukeš.

Intarzovaný psací stůl s jemnými geometrickými a kolorovanými motivy ovoce z pracovny Pražského hradu | Foto: ČTK Aukční dům Sýpka

Z původního nábytku se podle něj na Pražském hradě zachovalo jen minimum. Většina zmizela za komunismu, kdy se majetek Hradu rozprodával.

Dvě křesla tehdy odkoupil podnik Klenoty Praha za 80 korun. Třetí křeslo se až donedávna považovalo za ztracené.

„Křeslo je na první pohled dvojčetem křesla, které se na Pražském hradě zachovalo a na kterém sedával prezident Masaryk. To křeslo jsme objevili v jedné kanceláři na Hradě už někdy v polovině 90. let a potom podle něj ještě byla vyrobena přesná kopie, kterou jsme použili na Plečnikově výstavě v roce 1996,“ dodal Lukeš.

Křeslo je velmi jednoduché a střízlivé, stejně jako byla celá Masarykova pracovna. Všechny stěny byly pokryty knihovnami, jen v jednom rohu se nacházela kašna ze slezské žuly.

Anna Kottová, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme