Mecenáška Meda Mládková získala nejvyšší francouzské ocenění

Mecenáška umění Meda Mládková převzala francouzský Řád za zásluhy. Předal jí ho francouzský velvyslanec Pierre Lévy v Buquoyském paláci. Mládková získala ocenění za šíření současného umění a svobody projevu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meda Mládková a Pierre Lévy při předání Řádu za zásluhy | Foto: ČTK

"Vaše činnost byla zásadní pro dobré česko-francouzské vztahy," řekl Lévy a předal Mládkové insignie komandéra Řádu za zásluhy.

Třiadevadesátiletá sběratelka umění a zakladatelka Muzea Kampa byla dojatá k slzám a uvedla, že si tohoto vyznamenání váží už proto, že jí Češi házejí klacky pod nohy v jejím úsilí povznést českou kulturu. Slíbila ale zároveň, že ve svém úsilí nepoleví.

Mládková připomněla, že je to pro ni teprve druhé takto významné ocenění. To první dostala od někdejšího prezidenta Václava Havla.

Meda Mládková se narodila v Zákupech. V roce 1946 odešla do Švýcarska, kde vystudovala ekonomii v Ženevě a spolu s dalšími československými exulanty vydávala časopis Současnost.

V Paříži se usadila v roce 1954, věnovala se tam studiu dějin umění na pařížské Sorbonně a na Ecole du Louvre. Později tam také potkala svého manžela Jana Mládka, s nímž pak nakupovali díla umělců pronásledovaných komunistickým režimem.

Mládkovi během společného života vybudovali rozsáhlou uměleckou sbírku, na jejímž počátku stál malý obrázek Františka Kupky. Po smrti manžela se rozhodla Meda Mládková darovat mnohamiliónovou sbírku Praze.

Tereza Kubíčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme