Milovníci designu očekávají ocenění nejlepších počinů za rok 2012

Večer budou už posedmé oceněny nejvýznamnější počiny a události, které se na poli užitého umění udály nebo objevily v loňském roce. Další ročník Czech Grand Design oznámí své vítěze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Czech Grand Design 2012 | Foto: Czech Grand Design, Bára Prášilová

Komu připadne sladké vítězství? - ptají se milovníci designu i sami nominovaní na ocenění Czech Grand Design. A zasvěcení vědí, že sladké nebude jen samo vítězství, ale i cena.

Pro letošní ceny Akademie designu ji vytvořili loňští laureáti: šperkaři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta. Jejich následovníci - nositelé ocenění letošního Grand designér roku 2012 - ale i vítězové dalších osmi kategorií, se mohou těšit na cukrovou vatu na zlaté špejli.

Podle Jany Zielinski, která je členkou poroty, jde o velmi příznačnou formu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zuzana Vlčková přibližuje letošní ročník Czech Grand Design

„Říkali, že ten pocit, když loni vyhráli, byl neuvěřitelně sladký a že si vlastně uvědomili, že v moment, kdy cenu dostanete, tak je to jeden z nejkrásnějších momentů vlastně v životě, ale že strašně brzo přejde, že je zapotřebí si ho užít teď,“ vysvětluje Jana Zielinski.

Potěšení z cukrové vaty bude mít i jediný oceněný, jehož jméno je známo už před slavnostním večerem, který proběhne ve Stavovském divadle. Je jím Zdeněk Ziegler. Grafický designér, který proslul v 70. letech výraznými filmovými plakáty, bude uveden do síně slávy.

A vzhledem k tomu, že už je uzavřena možnost hlasování veřejnosti, lze říci, že k síním slávy nebo přímo k designérskému nebi má nakročeno hned několik dalších nominovaných návrhářů.

„Myslím, že je hodně zajímavý ten krok, když se zase podíváme k produktovému designu a zmíníme například Lucii Koldovou,“ doplňuje Jiří Macek, člen Akademie designu České republiky, a pokračuje:

„Je to trošku opakovaný příklad. Na druhou stranu: který designér český, mladý designér, dokáže říct, že nejenom studoval nebo že pracoval u Aricka Levyho, ale že od něj sám odešel, protože se cítil svázán a chce si založit vlastní studio. To je, myslím, jako krok, který si ještě před pár lety nemohl nikdo vysnít, ani ten první, a natož ten druhý.“

Zdeněk Ziegler a jeho dílo | Foto: ČTK

Lucie Koldová se širší veřejnosti představila už na konci svých studií na Vysoké škole umělecko-průmyslové v letech 2008 a 2009. V jednom ze svých prvních rozhovorů tenkrát Českému rozhlasu představila své pojetí užitého umění.

„Neměním pouze materiály, nesnažím se jenom stylizovat věci. Snažím se opravdu, aby věci byly prostě osobité, tvarovat je tak, jak jsem ještě nikdy neviděla, a posouvat to jak z funkčního hlediska, tak i z toho estetického,“ přiblížila svoji strategii Lucie Koldová.

Výstava nominací na ocenění Czech Grand Design je k vidění do konce března v pražském Národním technickém muzeu.

Zuzana Vlčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme