Mistrem tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje je Jiří Rücker

Ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje si dnes v Muzeu lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku převezme umělecký řezbář a rytec Jiří Rücker z nedalekých Peček. Oběma zmíněným řemeslům zasvětil prakticky svůj celý život a navíc se snaží své dovednosti předávat další generaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázka rytecké práce pana Čecha | Foto: Tamara Pecková

Rodák z Českého Brodu má nejblíže k výrobě klasických perníkářských forem. Jiří Rücker se od dětství toužil stát právě řezbářem. Aby se co nejvíc přiblížil vytouženému oboru, vyučil se rytcem kovů.

Své rytecké zkušenosti pak rozvíjel na rytinách razidel, forem na sklo i třeba na mýdlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

S mistrem Jiřím Rückerem si povídal redaktor Michal Trnka

„Velmi rád vzpomínám na spolupráci a přátelství s mistrem Herčíkem, rytcem spousty krásných českých známek. Z těch ostatních prací – když se podařila vyrýt pěkná, dobrá zbraň. Člověka těší, když z toho má někdo radost,“ zamyslel se.

Rytectví se řemeslník tělem i duší věnoval dlouhá léta. Pak ale přišel nepříjemný úraz a tento obor se pro Jiřího Rückra stal tak trochu zapovězeným. U rukodělné činnosti ale i tak mohl díky své velké zálibě naštěstí zůstat.

Naplno se začal věnovat výrobě perníkářských forem klasickou metodou poctivé ruční práce. Na svém kontě má stovky dřevěných forem - ať už jsou to originály nebo opravdu povedené repliky.

„Pokud dělám repliku, je to trochu složitější postup. Musím odměřovat kružítky, odpichovátky každý bod. Pokud dělám svůj námět, tak ho má buď nakreslený před sebou, nebo v hlavě. A postupuji podle sebe, jak je třeba dle materiálu.“

Jedinečná díla

Jiří Rücker si váží každého svého dřevěného díla. Jsou mezi nimi i takové výtvory, které by z ruky v životě nedal. Patří k nim třeba replika formy z roku 1680, na které je vyobrazený císař Leopold I.

Vyřezávání ze dřeva | Foto: Břetislav Tureček

„Už na první pohled netypická forma. Jednak zpracováním, jednak nizoučkým reliéfem. A ta forma je složitá, což zas je problém potom při pečení. A ta forma je hodně složitá. Tady vidíte rodového páva, znak Habsburků, znak Uher a znak Čech,“ vysvětluje mistr.

Zkušenosti v obou oborech - jak v rytectví, tak uměleckém řezbářství - se Jiří Rücker snaží předávat dalším generacím. Mimo jiné vyučil mnoho rytců a v případě práce se dřevem se na různých výstavách věnuje třeba i nevidomým lidem.

„Když vám řeknu, že přišla děvčata a chtěla si udělat formu od začátku až do konce... Zatrnulo mně, že chtěla i formu odříznout, to se dělá skalpelem. Ale byla tak šikovná, až to člověk těžko chápe,“ dodává na závěr čerstvý držitel titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje Jiří Rücker.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme