Mladí architekti v centru DOX ukazují, jak by proměnili pustá místa ve městě

Slovo Anastomosis se používá v medicíně a biologii. Označuje propojení orgánových systémů v těle. Tento termín si půjčili tvůrci pro nejnovější výstavu v Centru současného umění DOX. V tomto případě nemapuje nejnovější vědecké objevy, ale nápady mladých architektů, jak proměnit pustá místa ve městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum současného umění DOX | Foto: Eva Dvořáková

Knihkupectví, lázně nebo vinohrad - to všechno by mohlo oživit trochu strašidelný tunel pod Vítkovem, který spojuje Karlín se Žižkovem. To jsou jen některé z návrhů studentů fakulty architektury v Praze, konkrétně ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína.

Výstava Anastomosistaké ukazuje, jak by si budoucí architekti poradili například s prostorem bývalého Stalinova pomníku na pražské Letné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou výstavu Anastomosis představila redaktorka ČRo Eva Rajlichová

I v úplném centru Prahy se totiž dá najít místo s velkým potenciálem, který by stačilo jen šikovně využít. To je třeba případ Štvanického ostrova. Jeden z návrhů připomíná přístaviště.

„Návrh dělala diplomantka Anička Vohlídalová. Nápad je geniální tím, že využívá mostních pilířů, které tam musí být, které most nesou. Mostní pilíř jenom jakoby protáhne ve směru proudu. Pilíř se dá v podstatě využít jako náplavka potom k čemukoli. Jednotlivé náplně se tam mohou přivést na pontonu nebo tam připlavou. Jedna z těch náplní může být bazén v létě, kavárna, přístav nebo sportoviště,“ říká architekt Jaroslav Hulín.

Asi hlavním cílem zmíněné výstavy je vyvolat diskuzi nad současnou podobou měst. Zatímco centra se mění ve skanzen pro turisty, okrajové části se satelitními městečky nebo průmyslovými stavbami pohlcují okolní krajinu.

Návštěvníka výstavy Anastomosis snad potěší i to, že mladí architekti navrhovali galerie, sídlo filharmonie, knihovny ale nikoli obchodní centra. Karlovým Varům konkrétně lokalitě Tři kříže by podle jejich návrhů slušelo leccos.

Podívat se, jak by se dala, a nikoli za drahé peníze, vylepšit Praha nebo Karlovy Vary je možné v Centru současného umění DOX až do 26. března.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme