Mladí čeští designéři rozšiřují nabídku vánočních ozdob

Někdo si na vánoční stromeček věší ozdoby, které podědil po předcích, jiný si každý rok kupuje nové a další hledá originalitu. A originalita je jedním z hlavních cílů mladých designérů. I oni se stále častěji pouštějí do experimentování s vánočními ozdobami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční ozdoba | Foto: stock exchange

Zdobit vánoční stromek i své obydlí si lidé zvykli už dávno. Tak jako ve všem, jsou i v této oblasti nejrůznější trendy. I ty ale většinou vycházejí z tradice, která se tak proměňuje jen pozvolna.

Nový náhled na zdobení v době adventu mohou přinést mladí čeští tvůrci. Ti se většinou nevěnují výhradně výrobě ozdob. K prvním pokusům některé z nich přiměl až tradiční předvánoční festival designSUPERMARKET, jak potvrzuje jeho programová ředitelka Darina Zavadilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští designéři rozšiřují nabídku vánočních ozdob. Na trhu ale stále převládají ty tradiční

„Můžu říct, že už v minulém roce jsme zaznamenali, že někteří designéři do této oblasti občas zabrousí. Například šperkařské studio Zorya v minulém roce představilo vánoční ozdobu. My budeme trend rádi podporovat. Myslím si, že se jedná o nové moderní pojetí českých Vánoc,“ vysvětlila.

Právě designérská dvojice Zorya ale vánoční ozdobu vyrobila spíš mimochodem. Na počátku všeho stála technologie obrůstání krystaly, kterou tvůrci používají pro výrobu svých šperků. Jak řekl jeden z nich, Daniel Pošta, vždycky je svádělo použít ji i v jiných souvislostech.

„Je to takové lákavé, protože cokoliv se vezme a nechá se obrůst kamencem, vypadá ve výsledku krásně. Minulý rok jsme k Vánocům vymýšleli, co bychom udělali na designSUPERMARKET. Chtěli jsme tam mít něco malého a symbolického, co si lidé mohou koupit, když zrovna nemají na náušnice za pět tisíc,“ popsal Pošta.

Krystaly i betlém

Vyrobili tak unikátní vánoční ozdoby ve formě narostlých krystalů. Hotové produkty ale samostatně prodávají jen výjimečně.

Naopak designéři studia Muck už loni vytvořili několik podob vánočních ozdob, které si od nich mohou zájemci zakoupit. I oni se inspirovali tradicí českých Vánoc. Jak ale vysvětlila designérka Kristýna Fránková, snažili se s ní pracovat kreativněji.

„Firmy, které vyrábějí vánoční baňky a dekorace, se drží tradice, která je, takže jsou dekorativní a stále stejné. Moderní baňku si koupíte třeba hladkou, jednobarevnou, matnou nebo lesklou. I proto jsme se rozhodli pojmout to jinak a ukázat lidem, že ozdoba na stromek nemusí být vždy kulatá skleněná baňka, ale že to může být šperk pro stromeček, který funguje jinak,“ řekla Fránková.

K všelijak zprohýbaným plíškům tvůrci navíc přidali i vlastní betlém. Minimalistické figury se dají buď složit do rámu ve tvaru domku, nebo se před něj rozestaví.

Vánoční stromky z lepenky

„Když jsme ho navrhovali, zamýšleli jsme se hlavně nad tím, že betlém je základní symbolikou rodiny. Vánoce jsou o rodině a celé to vzniklo na tomto základě. Když je betlém složený je rodina pospolu, kdežto na Vánoce je to takový obřad mimo naši základní boudu, kterou máme,“ dodala designérka.

Do výroby a prodeje vánočních dekorací se pustila třeba i značka Morrows, která nabízí filcové ozdoby nebo vánoční stromky z lepenky.

Předvánoční trh ale nakonec stejně pravidelně ovládají výrobky, které všichni dobře známe. Proč to tak je, okomentoval Ondřej Červený ze studia Muck:

„Možná je to setrvačností. To se u takových firem, které dělají něco ve velkém spoustu let, stává. Je těžké je zlomit k něčemu, nebo je přesvědčit, aby se odhodlaly k výrobě něčeho nového. Už ví, kolik se prodá, jaký je odbyt a potom je složité přijít s něčím novým.“

Jestli masová výroba vánočních nabídne časem i trochu originality, se teprve uvidí. Jisté je, že mladí tvůrci dokážou s tradicí pracovat i nově. Jen je člověk zatím musí hledat.

Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme