Móda a smrt v galerii Vernon City

Pobočka galerie Vernon na Ovocném Trhu s názvem Vernon City uvádí poslední výstavu před uzavřením. Natáčeli jsme na vernisáži výstavy Ahab´s Syndrome, na které italský designér a architekt Mauro Cuppone propojil své představy o smrti s celoživotní láskou k módě. Rakve vybraných módních návrhářů v reálné velikosti jsou inspirované základními znaky jejich tvorby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z kolekce Maura Cupponeho Ahab´s Syndrome´s Part One

Z kolekce Maura Cupponeho Ahab´s Syndrome´s Part One | Foto: Veronika Mayerová

Galerie Vernon, Vernon Projekt a Vernon City. Tři prostory, ve kterých organizace Vernon Fine Arts podporuje mladé talentované umělce. Nejmladší z trojice galerií Vernon City na Ovocném trhu teď čeká uzavření z důvodu rekonstrukce. Má k ní dojít 25. dubna po ukončení aktuální výstavy Ahab‘s Syndrome Maura Cupponeho. Na vernisáži uprostřed módně stylizovaných rakví v reálné velikosti jsme se ptali kurátorky Moniky Burian, jestli téma výstavy nezvolila jako metaforu osudu galerie. Poslechněte si rozhovor uvnitř příspěvku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Móda a smrt v galerii Vernon City

Aktuální výstava fashion rakví Maura Cupponeho je právě jednou z těch, kvůli kterým si Vernon City zapamatujete. Téma smrti je sice v dnešní době masových médií neustále kolem nás, ale většinou jen jako obraz. Něco vzdáleného a zvláštního, co se nás přímo netýká. Odsouváme tuto velmi důležitou součást života kamsi mimo realitu. Italský architekt, designér, grafik a filmař Mauro Cuppone se rozhodl na tuto tendenci poukázat a zpochybnit ji.

Z výstavy Maura Cupponeho Ahab´s Syndrome | Foto: Veronika Mayerová

"Jde o to, že v současné společnosti máme tendenci smrt odsouvat. Ačkoliv ji zobrazujeme ve filmech, každý den ji vidíme v televizi, vnímáme ji jako něco, co se nás netýká. To jak je dnes smrt zobrazovaná v médiích jí v podstatě běžnému životu vzdaluje. Jde mi o to, aby se nad tím lidé zamysleli, a přistupuji k tomuto vážnému tématu s trochou ironie. Smrt je v našich životech důležitá: narodíme se, žijeme a pak umřeme a o tu poslední a zásadní část života se přitom nikdo nestará."

Galerie Vernon je plná rakví, které jsou určené pro vybrané ikony světové módy. Gucci, Prada, Gaultier, Chanel, Moschino a další. Každá rakev je inspirovaná základními charakteristickými prvky, té které módní značky. Prada připomíná loď, Chanel slavný parfém číslo 5, rakev Valentina je leskle červená a pokrytá specificky nařasenou látkou s velkou mašlí a tak dále. Zajímalo nás, proč se Mauro Cuppone rozhodl spojit téma smrti zrovna se světem módy.

Z kolekce Maura Cupponeho Ahab´s Syndrome | Foto: Veronika Mayerová

"Miluji módu, sleduji ji celý život. Je to způsob komunikace a sdílení s ostatními lidmi. Nemám na mysli tu hloupou část módy, která je jen o předvádění se před ostatními. Myslím tu, která je skutečným způsobem komunikace. A ptám se, proč bychom měli tuto důležitou věc v okamžiku smrti opustit? Proto se výstava jmenuje Achabův syndrom: celý život za něčím jdete, snažíte se něčeho dosáhnout, ulovit svého Moby Dicka. A najednou, když už ho skoro máte, vás někdo odveze do nemocnice a vy zemřete. Já bych chtěl zemřít se svým Mody Dickem, odplavat s ním šťastně do moře."

Výstavu Achabův syndrom můžete v galerii Vernon City vidět až do 25. dubna. Doufejme, že uzavření z důvodu rekonstrukce bude skutečně jen dočasné.

Veronika Mayerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme