Mříže Lucemburské zahrady v Paříži obsadily fotografie z Tour de France

Po obvodu Lucemburské zahrady v Paříži visí od tohoto týdne osmdesát fotografií z Tour de France. Osmdesát fotek mapuje uplynulých sto let legendárního cyklistického závodu. Letošní, jubilejní Tour je výjimečná, pořadatelé vybrali to nejlepší, co může Francie nabídnout a jako malá ochutnávka slouží tato výstava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mříže Lucemburské zahrady v Paříži zdobí fotografie z Tour de France | Foto: Jan Šmíd

Jako barevný had vypadá peloton na úpatí Pyrenejí. Zvětšené fotky vypadají opravdu impozantně. Je to oslava závodu, který letos slaví sto let a kolem Lucemburské zahrady se houfují lidé, kteří se pomalu šourají od jedné fotky ke druhé. Mnozí sem šli právě kvůli nim, jiní je právě objevili.

„Líbí se mi hlavně tyhle staré fotky, ale jinak cyklistiku a Tour nesleduji, jsem tu náhodou, šel jsem zrovna kolem, ale je to hezké,“ obdivuje fotografie starší muž.

Říkáme jim klišé - peloton a za ním zámek Chambord v celé své kráse, pak projíždějí cyklisté krajinou a v pozadí se rýsuje Mont St. Michel, jedna z nejnavštěvovanějších památek Francie. Kouzlo mají i fotky ze zemědělských regionů, lidé sledují cyklisty hned vedle svých traktorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii slavné Tour de France připomínají v Paříži fotografie na mřížích Lucemburské zahrady

Vedle sebe jsou fotky starší, z 20. nebo 30. let - cyklista vedle kupky sena, a pak ty nové z let posledních. Na všech jsou emoce, je to krásná oslava závodu, ale i krajiny, vždyť mnozí sledují Tour de France jako vlastivědný pořad.

„Líbí se mi ohromující záběry s krásnou přírodou, třeba v Alpách nebo Pyrenejích, kde jsou na pozadí pelotonu vidět impozantní hory. Nejsem tu náhodou, věděla jsem o výstavě a Tour miluji, vloni jsem se byla podívat na časovku v Besansonu a také v Epernay, každý rok někam vyrazím, abych viděla cyklisty,“ říká dívka ze střední Francie, která je náhodou v Paříži.

Fotografií po obvodu Lucemburské zahrady je osmdesát, ale na samém konci, hned vedle budovy Senátu, je místo ještě pro jednu. Volný prostor je tam záměrně, sem totiž přijde fotka ze startu letošního ročníku v Porto Vecchio. Tour de France se totiž vůbec poprvé ve své historii pojede na Korsice. Závod začíná přesně za tři měsíce.

Jan Šmíd, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme