Můj nejoblíbenější obraz je Zaklínačka hadů, říká kurátorka k Rousseauově pražské výstavě

„Celník Rousseau – Malířův ztracený ráj,“ tak se jmenuje výstava, kterou lze nově navštívit v pražském paláci Kinských. Národní galerie ji převzala z pařížského Musée d'Orsay, ale měla možnost dodat jí i český rozměr. Vedle děl od francouzského malíře Henriho Rousseaua tak návštěvníci uvidí třeba i obrazy Jana Zrzavého nebo Toyen. Klíč výběru byl v zásadě dvojí – aby se k sobě obrazy vizuálně hodily a také aby měly patřičnou kvalitu, popsala v rozhovoru pro Český rozhlas kurátorka výstavy Kristýna Brožová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Henri Rousseau - Já

Henri Rousseau - Já | Zdroj: ČTK

Jak se vám podařilo získat díla Henriho Rousseaua?

Ta výstava vznikla díky řediteli Národní galerie. S ředitelem Musée d´Orsay se domluvili, že od nich můžeme převzít výstavu Celníka Rousseaua a navíc že s ní můžeme i dále pracovat, abychom ji zasadili víc do českého kontextu.

Už ta pařížská výstava byla dělaná stylem Henri Rousseau v určitém kontextu, takže my jsme akorát ten kontext upravovali tak, aby to zase ukázalo ten náš pohled.

Jak dlouho příprava a vyjednávání trvaly?

Pořádné plánování začalo vlastně loni v červnu.

Jak se vlastně daří financovat takovou výstavu třeba z hlediska zabezpečení či pojištění?

Výstavy tohoto typu jsou skutečně drahé, ty pojistné ceny jsou závratné. Můžu říct, že vlastně pojistné ceny moderního umění přelomu 19. a 20. století se pohybují v mnohem vyšších částkách, než jsou třeba pojistné ceny na výstavě KarIa IV.

Henri Rousseau, zvaný Celník (1844–1910), patří k nejvýznamnějším umělcům přelomu 19. a 20. století. Svým dílem zaujal nejen intelektuály či sběratele, ale také řadu malířů. Ve svých obrazech předjímal nebo řešil podobné problémy jako Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso, Frida Kahlo ad. Jako svůj inspirační zdroj ho vyzdvihovala zejména skupina Der Blaue Reiter v čele s Wassily Kandinskym. Výstava Celník Rousseau – Malířův ztracený ráj je k vidění v Paláci Kinských v Praze, navštívit ji lze od 15. září do 15. ledna 2017.
Zdroj: www.ngprague.cz

Podle jakého klíče jste kurátorsky vybírali díla, která budou doplňovat Celníka?

Jsou to díla umělců, kteří se třeba s Celníkem znali a kteří ho už vlastně ještě za jeho života začali oceňovat. To je případ třeba Pabla Piccassa, který dokonce do svých sbírek získal i jeden z Celníkových portrétů žen, který můžete vidět na této výstavě.

A vybírali jsme ta díla, aby i vizuálně doplňovala ta díla Celníka Rousseaua s tím, že například Piccassova Maya s panenkou je vlastně reakcí na dílo Rousseaua, které se jmenuje Děvčátko s panenkou.

Když pomineme velká jména typu Pablo Picasso, tak tady vidíme i celou řadu děl českých tvůrců. Jak probíhal tento výběr?

Samozřejmě byl těžký, protože nevejdou se sem všichni. Ale snažila jsem se vybrat díla, která vizuálně doplňují Rousseauovy obrazy, a zároveň jsem se snažila vybírat tu nejlepší kvalitu.

Stojíme před Rousseauovým obrazem Boj tygra s buvolem. Který obraz ale máte od Rousseaua nejradši vy?

Můj nejoblíbenější obraz je Zaklínačka hadů. Je skutečně takovým mistrovským kouskem, kdy Rousseau dokázal perfektně sladit tu džungli, krajinu s tou krásnou černou postavou té tajemné zaklínačky.

ČRo, Kateřina Svátková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme