Munchův obraz Výkřik se vydražil za rekordních 120 milionů dolarů

V newyorské aukční síni Sotheby's padl absolutní rekord v ceně za jeden obraz. Jedna z verzí slavného díla Výkřik norského malíře Edvarda Muncha se prodala za 120 milionů dolarů, v přepočtu skoro 2 miliardy a 300 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výkřik Edvarda Muncha se vydražili za bezmála 120 milionů dolarů | Zdroj: Reuters

"Je to vedle Mony Lisy nejslavnější dílo výtvarného umění," poznamenal před dražbou jeden z kritiků. Dražit se začalo na 50 milionech dolarů. Brzy bylo jasné, že cena vysoko překoná očekávaných 80 milionů.

Neznámý zájemce nakonec po telefonu nabídl 119 milionů 922 tisíc 500 dolarů. Výkřik získal a aukční síň Sotheby's propukla ve spontánní potlesk. Za vydraženou částku by se v České republice postavilo sedm a půl kilometrů nové dálnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor časopisu Art and Antiques Jan Skřivánek v poledních Ozvěnách dne

Rekord zatím držel Piccasův obraz Nahá v sochařském ateliéru. Ten se před dvěma lety v konkurenčním podniku Christies vydražil za 106,5 milionu dolarů.

Aukční síň neoznámila, kdo se stal novým majitelem obrazu. Podle šéfredaktora časopisu Art and Antiques Jana Skřivánka ale dílo zřejmě zůstalo v soukromých rukou. Na podobné nákupy prý nemá peníze žádné evropské muzeum nebo galerie.

„Je možné, že to mohl koupit nějaký investor z Perského zálivu. Tam jsou muzea často otevřená pro veřejnost. Například katarská královská rodina v posledních letech umění hodně nakupuje, tam by šlo hovořit o tom, že je to veřejné muzeum,“ řekl Skřivánek.

Nejdražší obrazy vydražené v aukcích:
1. Edvard Munch: Výkřik 119,92
2. Pablo Picasso: Nahá v sochařském ateliéru 106,54
3. Pablo Picasso: Chlapec s dýmkou 104,25
4. Pablo Picasso: Dora Maarová s kočkou 95,23
5. Gustav Klimt: Portrét Adély Blochové-Bauerové 87,98
(Ceny jsou v milionech USD)

Vydražený obraz byl jednou ze čtyř existujících verzí. Edvar Munch namaloval každý jinou technikou. Ten vydražený měl nejjasnější barvy. Další dvě verze patří Munchově muzeu v Oslu a ta nejvýznamnější je v Národní galerii v norské metropoli.

„Rozdíly jsou jen drobné. V této verzi například dvojice postav v pozadí je například trochu jinak postavená, trochu se liší nebe, ale základní kompozice, základní vyznění jsou stejné,“ popsal vydraženou verzi Jan Skřivánek.

Norský expresionista Munch se na obrazu snažil zachytit ztrápenou duši moderního člověka. Své pohnutky zvěčnil několika slovy na rámu obrazu.

"Šel jsem po cestě se dvěma přáteli, začalo zapadat slunce, obloha náhle krvavě zrudla - zastavil jsem se, opřel jsem se o plot k smrti unaven - obloha nad modročerným fjordem plála šarlatem krve - moji přátelé šli dál a já tam zůstal stát chvějící se úzkostí - a cítil jsem, jak přírodu prostupuje silný, nekonečný výkřik."

Igor Maňour, Vít Pohanka, Nikola Bojčev, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme