Munchův Výkřik vyvolá nemilosrdnou bitvu o nového majitele

Ze čtyř verzí kultovního obrazu Edvarda Muncha Výkřik jsou tři v muzeích v Oslu. Jedena zbývající, pastel z roku 1895, teď budí světový rozruch. Newyorská aukční síň Sotheby's ji totiž nabízí v dražbě už tuto noc. To, že se o unikátní dílo svede nemilosrdný boj, je už předem jisté. Celosvětově známy obraz má podle odhadů vyvolat nemilosrdnou bitvu, na jejímž konci bude cena díla přesahovat 80 milionů dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Edvarda Muncha The Scream (Výkřik) v aukční síni Sotheby's v Londýně | Zdroj: Reuters

S netrpělivostí a nervozitou čekají muzea a milovníci umění po celém světě. Newyorská aukční síň Sotheby's nabídne jedno z nejznámějších uměleckých děl na světě – Munchův Výkřik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh kultovního obrazu Edvarda Muncha Výkřik připomíná Silvie Třeslínová

Nervozita je na místě především proto, že částka za toto dílo se může vyšplhat do závratných výšin.

„Je to práce na papíře, je to kresba pastelem provedená na lepence,“ uvádí šéfredaktor kulturního časopisu Art+antiques Jan Skřivánek.

Za závratnou hodnotu mohou dva faktory, jedním z nich je jeho rozpoznatelnost. Podle Philipa Hooka, který je specialistou aukční síně Sotheby's, je Výkřik po Moně Líze druhý nejpoznávanější obraz na světě.

Jen málokdo nezná obraz zachycující výkřikem znetvořenou postavu s lysou lebkou na pozadí stylizované krajiny a krvavého nebe. S tím souhlasí i Jan Skřivánek.

„Je to jednak tím námětem, že zachycuje univerzálně pochopitelný pocit. Dílo také začalo žít svým vlastním životem v popkultuře. Nejznámější je interpretace Andyho Warhola. Další poctou je i série filmů Výkřik.“

Druhým faktorem vysoké ceny díla je hlad jak světoznámých, tak nově vznikajících muzeí po unikátních kusech. Možnost získat takto mimořádně významné dílo je totiž v současnosti téměř bezprecedentní.

„V současné době vznikají v Číně nebo Perském zálivu nová muzea. Pokud se takové muzeum snaží být univerzální a mapovat evropskou kulturu, tak je jen málo tak špičkových a ikonických děl, která mohou přijít na trh,“ prozrazuje Skřivánek.
Munchova verze z roku 1895 se navíc od zbylých tří verzí liší hned v několika směrech.

Je nejbarevnější a nejjasnější. Její originální rám byl malován přímo Munchem, který na něj napsal báseň, která ho inspirovala k nakreslení obrazu, a je to také jediná verze, na níž se jedna ze dvou figur v pozadí otáčí směrem k městu.

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme