Muzeum hlavního města Prahy chystá výstavy v pražských věžích

Muzeum hlavního města Prahy plánuje na letošní rok řadu výstav v pražských věžích. Věže z Merkuru, Historie Petřínské rozhledny či Kdo se bojí nesmí do Prahy, to je jen skromný výčet některých z nich. Muzeum získalo věže do správy v lednu letošního roku a kvůli drobným opravám je muselo na čas uzavřít. Teď jsou opět přístupné a návštěvníci se v nich mohou těšit na bohatý program.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstská radnice - počítám čas věků

Staroměstská radnice - počítám čas věků | Foto: Jitka Měřinská

„Výstavy budou mít charakter podle charakteru té které věže. To znamená, že na Prašné bráně budeme představovat výstavu o pražském opevnění, na Staroměstské mostecké věži představíme tu věž samotnou, protože to je kunsthistorický unikát,“ říká hlavní kurátorka Petra Státníková.

Muzeum připravovalo koncept od minulého roku, kdy mu magistrát přislíbil prostory v pražských věžích. Po šesti měsících představuje program veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o chystaných výstavách v pražských věžích natočila redaktorka Magdaléna Medková.

Na první výstavu se návštěvníci mohou těšit už v březnu, kdy se v Petřínské rozhledně otevře výstava věnovaná stavebnici Merkur.

„Bude to taková interaktivní výstava pro děti a jejich rodiče, kde si budou moci sami postavit svoji věž,“ popisuje Státníková.

Další expozici pro rodiny s dětmi plánují kurátoři na podzim. K vidění bude ve všech kamenných věžích a jejím tématem budou strašidla a pražské legendy, které se šíří městem od konce 19. století.

„To je záležitost, která patří spíš k takové té lidové kultuře, které chceme věnovat pozornost i v následujících letech. Zároveň si myslíme, že to bude pro děti velice atraktivní a je to příležitost, jak jim tu Prahu představit z trochu jiného úhlu, ale zajímavě a přitažlivě tak, aby se třeba naučily chodit k nám do muzea,“ podotýká Státníková.

Průvodci budou v kostýmech jako z 19. století

Muzeum očekává, že výstavy přitáhnou nové návštěvníky. Zisk ze vstupného půjde podle jeho ředitelky Miloslavy Hrdličkové především na údržbu a provoz věží.

„Pro letošní rok počítáme s příjmy z věží ve výši 60 milionů, rozpočet nám byl zkrácen o 12 milionů, ale samozřejmě část těch příjmů z věží se zase do věží vrací,“ říká Hrdličková.

V současné době se také řeší otázka, jak budou vypadat nové obleky kustodů, kteří lákají kolemjdoucí na prohlídky věží.

„Vzhledem k tomu, že každá ta věž byla postavená v jiném období, tak jsme dospěli k tomu, že budeme směrovat to oblečení ke konci 19. století, kdy vzniklo muzeum a také byla postavena Petřínská rozhledna,“ podotýká Hrdličková.

Ke spolupráci přizvali studenty z umělecko průmyslové školy, kteří by měli do května předložit první návrhy. Jedním z hlavních kritérií je, aby v nich ani v únoru nebyla zima.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme