Muzeum umění v Olomouci zaplní ilustrace Jiřího Šalamouna

V olomouckém Muzeu moderního umění začíná výstava jednoho z nejvýznamnějších českých ilustrátorů Jiřího Šalamouna. Prostory zaplní jeho ilustrace včetně například Maxipsa Fíka nebo Pana Tau, a také jeho grafická tvorba a volné kresby. Expozice nese název No tohle!? a muzeum ji pořádá při příležitosti autorových osmdesátin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Šalamoun, Maxipes Fík

Jiří Šalamoun, Maxipes Fík | Foto: Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

„Myslím si, že patřil mezi největší české ilustrátory 20. století. Tou silou, schopností interpretací, výkladu, komentáře i tím zvláštním médiem, kterým to vše prochází. Ten zvláštní humor, který má rozpětí od radostnosti, veselosti až po sarkasmus,“ říká o Jiřím Šalamounovi autor koncepce výstavy Jan Rous.

Ilustrace Jiřího Šalamouna návštěvníky muzea podle kurátorky Anežky Šimkové určitě dobře naladí. Je na co se dívat, potvrzuje:

„Je tu vystaveno kolem 600 malých i velkých kresbiček, originálních litografií. Je to to nejlepší z jeho ilustrační tvorby. Málokterý ilustrátor má takové štěstí, že je i milovaným autorem. To se mu podařilo hlavně díky jeho Maxipsu Fíkovi.“

Jiří Šalamoun na výstavě svých kreseb nazvané „Chytání snů“ (Foto © Pavel Vácha) | Foto: Pavel Vácha

Na výstavě je k vidění hned několik originálních předloh pro ilustrace ke knize o Maxipsu Fíkovi.

„Myslím, že návštěvníky budou zajímat i ilustrace k Poslednímu mohykánu. Když Jiří Šalamoun připravoval ilustrace k tomuto dílu, musel k tomu přistupovat badatelsky. To, co z toho vydobyl, je opravdu nádherné,“ říká kurátorka a dodává:

„V Jiřím Šalamounovi se snoubí moudrý člověk, který má smysl pro humor. Člověk, který je usazený, ale zároveň je to věčné dítě.“

Muzeum umění připravuje k této výstavě i doprovodný program orientovaný na všechny věkové skupiny. Kromě animačních programů pro školy i dospělé nabídne například speciální komentovanou prohlídku s kriminalistou Janem Lisickým, který diváky provede především hororovou a detektivní částí výstavy.

V plánu je také filmový večer v Divadle hudby nebo znalostní kvíz ve spolupráci s olomouckou knihovnou.

Výstava bude otevřena do 17. května.

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme